Mekansal ve periyodik yangın risk izleme modeli: Hatay ili örneği
Spatial and periodic fire risk monitoring model: The case of Hatay province
  1. Tez No: 873597
  2. Yazar: İBRAHİM EDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Hatay ili için orman yangını risk haritası oluşturmayı ve peyzaj planlama açısından öneriler getirmeyi amaçlamaktadır. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknikleri kullanılarak, Sentinel-2, MODIS uydu görüntüleri, DEM verileri, iklim verileri, nüfus verileri, uzaklık verileri ve meşcere haritaları gibi farklı veri kaynaklarından faydalanılmaktadır. Yöntem, literatür taraması, veri toplama, veri düzenleme ve analiz, arazi örtüsü sınıflandırma, risk faktörlerinin belirlenmesi ve risk haritasının oluşturulması aşamalarından oluşmaktadır. Uydu görüntüleri atmosferik ve radyometrik düzeltmelerden geçirildi, DEM verilerinden eğim, bakı gibi faktörler hesaplanarak, iklim ve nüfus verileri interpolasyon yöntemleriyle genelleştirildi. Tüm bu veriler CBS ortamında analiz edilerek çok kriterli analiz temelinde orman yangını risk haritaları uzun yıllar 16 günlük ortalamalar halinde üretilmiştir. Yangın risk modeli sonucunda en yüksek yangın risk ağustos ayı en düşük yangın riski ise aralık ayıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to create a forest fire risk map for Hatay province and to provide recommendations for landscape planning. Geographic Information Systems (GIS) and Remote Sensing (RS) techniques are used to utilise different data sources such as Sentinel-2, MODIS satellite images, DEM data, climate data, population data, distance data and stand maps. The method consists of a literature review, data collection, data organisation and analysis, land cover classification, determination of risk factors and creation of risk map. Satellite images were subjected to atmospheric and radiometric corrections, factors such as slope and aspect were calculated from DEM data, and climate and population data were generalised by interpolation methods. All these data were analysed in GIS environment and forest fire risk maps were produced as 16-day averages for long years on the basis of multi-criteria analysis. As a result of the fire risk model, the highest fire risk is in August and the lowest fire risk is in December.