İnsanda bulaşıcı hastalıkların küresel dağılımına biyoinformatik bir yaklaşım
A bioinformatic approach to the global distribution of infectious diseases in humans
  1. Tez No: 873598
  2. Yazar: ALIBAY NOVRUZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YÖRÜK, DOÇ. DR. SEZEN CANIM ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bulaşıcı hastalıklar önemli küresel sağlık sorunudur ve insan sağlığı için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu hastalıkların küresel dağılımının anlaşılması, etkili önleme ve kontrol stratejileri için kritik önem taşımaktadır. Biyoloji, bilgisayar bilimleri ve istatistiği birleştiren disiplinler arası bir alan olan biyoinformatik, bulaşıcı hastalıklarla mücadelede güçlü bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Biyoinformatik, patojenlerin genomik verilerini analiz ederek, araştırmacıların hastalıkların yayılmasını izlemelerini, kökenlerini tanımlamalarını ve evrimsel modellerini anlamalarını sağlar. Bu bilgi, teşhis testleri, aşılar ve terapötik müdahaleler geliştirmek için çok değerlidir. Bu tez çalışmasında, biyoinformatik bir yaklaşım kullanarak insanlardaki bulaşıcı hastalıkların küresel dağılımını araştırılmıştır. Araştırma odağındaki eğilimleri, coğrafi dağılımı ve farklı hastalıklar arasındaki korelasyonları belirlemek için çeşitli viral ve bakteriyel hastalıklarla ilgili bilimsel yayınlar analiz edilmiştir. Çalışmamız, çeşitli hastalıklar için 2004 yılında gözlemlenen minimum 32.568 yayın sayısı ve 2021 yılında gözlemlenen maksimum 204.972 yayın sayısı ile yıllar içinde yayın sayısında önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, istatistiksel analiz, yayın sayıları ile salgın olayları arasındaki korelasyonun p-değerinin anlamlı olduğunu (p < 0,05) ve salgınların ortaya çıkışı ile araştırma faaliyeti arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bulgularımız, bulaşıcı hastalık araştırmalarının dinamik doğasını ve ortaya çıkan bulaşıcı tehditlerin ele alınmasında uluslararası iş birliğinin ve veri paylaşımının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca biyoinformatiğin bulaşıcı hastalık araştırmaları alanında ilk çalışma olduğundan bir devrim niteliğinde ve küresel sağlık sonuçlarını iyileştirme kapasitesinin de tartışıldığı bir çalışmadır. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda bu kapsamda yapılabilecek pek çok çalışmanın da önünü açma niteliğinde önemli bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
Infectious diseases are major global health problems and pose a significant threat to human health. Understanding the global distribution of these diseases is critical for effective prevention and control strategies. Bioinformatics, an interdisciplinary field combining biology, computer science and statistics, has emerged as a powerful tool in the fight against infectious diseases. By analyzing genomic data of pathogens, bioinformatics enables researchers to track the spread of diseases, identify their origins and understand their evolutionary patterns. This knowledge is invaluable for developing diagnostic tests, vaccines and therapeutic interventions. In this thesis, we investigated the global distribution of infectious diseases in humans using a bioinformatics approach. Scientific publications on various viral and bacterial diseases were analyzed to identify trends in research focus, geographical distribution and correlations between different diseases. Our study revealed significant variations in the number of publications over the years, with a minimum number of 32,568 publications observed in 2004 and a maximum number of 204,972 publications observed in 2021 for various diseases. Furthermore, statistical analysis showed that the p-value of the correlation between the number of publications and outbreak events was significant (p < 0.05), indicating a strong association between the occurrence of outbreaks and research activity. Our findings highlight the dynamic nature of infectious disease research and the importance of international collaboration and data sharing in addressing emerging infectious threats. It is also the first study of bioinformatics in the field of infectious disease research, which is revolutionary and discusses its capacity to improve global health outcomes. As a result of all these assessments, it has been an important study that paves the way for many studies that can be carried out in this context.