Deneysel olarak oluşturulan ovaryan iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine tocilizumab ve anakinra'nın etkilerinin incelenmesi: sıçan modeli
  1. Tez No: 873614
  2. Yazar: DİLARA ARUN KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGEN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmada sıçanlarda deneysel adneksiyel torsiyon-detorsiyon modelinde iskemi/reperfüzyon hasarının histopatolojik ve biyokimyasal parametreler üzerinden değerlendirilmesi, tocilizumab ve anakinranın bu hasara olası etkileri ve birbirleri ile kıyaslanması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda üreme çağında olgun, 35 adet Wistar-Albino cinsi dişi, gebe olmayan sıçan randomize edildi. Gruplar: Sham (n=7), iskemi (n=7), iskemireperfüzyon (n=7), iskemi-reperfüzyon + tocilizumab (n=7), iskemi-reperfüzyon + anakinra (n=7) olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Gruplarda iskemi süresi 3 saat, reperfüzyon süresi 30 dakika olarak belirlendi. İlaçlar belirlendikleri gruplara detorsiyondan 30 dakika önce 8mg/kg Tocilizumab ve 2mg/kg Anakinra intraperitoneal olarak enjekte edildi. Over dokusu örnekleri ışık mikroskobunda histolojik olarak incelendi ve ovaryan hasar skoru elde edildi. Kan örneklerinde MDA, SOD, GSH, IMA düzeyleri çalışıldı. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov-Simirnov, Shapiro-Wilk test ile ölçüldü. Nicel bağımsız verilerin analizinde ANOVA (Tukey test), Kruskal-Wallis kullanıldı. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare testi, ki-kare testi koşulları sağlanmadığında Fischer testi kullanıldı. Bulgular: İskemi-reperfüzyon (I/R) grubu sham grubu ile karşılaştırıldığında histopatolojik skorlar, IMA ve MDA düzeylerinde anlamlı yükseliş (p0.05). Biyokimyasal ve histopatolojik bulgular değerlendirildiğine anakinra ve tocilizumab arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Sonuç: Elde ettiğimiz bulgular ışığında, anakinra ve tocilizumab'ın oksidatif stresi azaltarak sıçan over I/R hasarında tedavi edici etkisinin olabileceği sonucuna varıldı ve birbirlerine üstünlükleri saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate ischemia/reperfusion injury in the experimental adnexal torsion-detorsion model in rats, the possible effects of tocilizumab and anakinra on this damage and to compare them with each other through histopathological and biochemical parameters. Materials and methods: In our study, 35 Wistar-Albino female, non-pregnant rats of reproductive age were randomized. The rats were divided into 5 groups: Sham (n=7), ischemia (n=7), ischemia-reperfusion (n=7), ischemia-reperfusion + tocilizumab (n=7), ischemia-reperfusion + anakinra (n=7). In the groups, ischemia time was determined as 3 hours and reperfusion time was determined as 30 minutes. The drugs were injected intraperitoneally to the designated groups, 8mg/kg Tocilizumab and 2mg/kg Anakinra 30 minutes before detorsion. Ovarian samples were examined under a light microscope and ovarian damage score was calculated. MDA, SOD, GSH, IMA levels were studied in blood samples. The distribution of variables was measured by Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk test. ANOVA (Tukey test) and Kruskal-Wallis were used to analyze quantitative independent data. Chi-square test was used in the analysis of qualitative independent data and Fisher test was used when chi-square test conditions were not met. Results: When the ischemia-reperfusion (I/R) group was compared with the sham group, a significant increase in histopathological scores, IMA and MDA levels (p0.05). When biochemical and histopathological findings were evaluated, no significant difference was found between anakinra and tocilizumab (p>0.05). Conclusion: In the light of our findings, it was concluded that anakinra and tocilizumab may have a therapeutic effect on rat ovarian I/R injury by reducing oxidative stress and no superiority was determined between them.