Çıldır eyaleti 1768-1845
Province of Çıldır 1768-1845
- Tez No: 873613
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİM ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Osmanlı Devleti, Kuzeydoğu Anadolu coğrafyasında kalıcı nüfuz temin ve otorite tesis etmek maksadıyla Sultan III. Murad döneminde başlatılan kapsamlı bir harekâtta 1579 yılında kurulacak Çıldır Beylerbeyliğinin kapladığı toprakları fethetmiştir. Osmanlılar taşra teşkilatlanması esnasında önemli gördüğü bazı yerleri yurtluk-ocaklık olarak aynı aile içerisinde kalmak şartıyla birtakım kimselere vermiştir. Çıldır'ın da konumunun hassasiyetinden dolayı burada da bu idarî uygulama benimsenmiş ve 18. yüzyılın sonlarına kadar uygulanmıştır. Fakat 19. yüzyılın başlarında, özellikle Sultan II. Mahmud dönemindeki merkezîleşme politikaları kapsamında taşra idaresinde köklü değişimler yaşanmıştır. Bu değişimler ile Rusya tarafından Çıldır'ın eyalet merkezi olan Ahıska ve çevresindeki bazı sancakların işgali burada bazı idarî dönüşümleri kaçınılmaz kılmıştır. Yurtluk-ocaklıkla idare edilen yerlere Tanzimat reformları 19. yüzyılın ortaları itibariyle tatbik edilmeye başlanmıştır. Söz konusu reformlar kapsamında 1845 yılında Çıldır'ın eyalet statüsü lağvedilerek bir sancak olarak Erzurum eyaletine bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire conquered the territories covered by the province Çıldır in 1579 in a comprehensive campaign launched during the reign of Sultan Murad III in order to establish permanent influence and authority in Northeastern Anatolia. During the provincial organization of the Ottomans, some of the places that were deemed important were given to certain individuals as yurtluk and ocaklık on the condition that they remained within the same family. Due to the sensitivity of Çıldır's location, this administrative practice was adopted here and applied until the end of the 18th century. However, in the early 19th century, especially during the reign of Sultan Mahmud II, there were radical changes in the provincial administration within the scope of centralization policies. These changes and the Russian occupation of Ahıska, the provincial center of Çıldır, and some surrounding sanjaks made some administrative transformations inevitable. Tanzimat reforms began to be implemented in the mid-19th century in the areas that were administered as yurtluk and ocaklık. Within the scope of these reforms, Çıldır's provincial status was abolished in 1845 and it was attached to Erzurum province as a sanjak.