Sınıf öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri ile uzaktan eğitime yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examining primary school teachers' technological pedagogical content knowledge and attitudes towards distance education in term of various variables
- Tez No: 873617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Teknolojinin hızla gelişimiyle birlikte, uzaktan eğitim kavramı eğitim sistemlerinde önemli bir yer edinmeye başlamıştır. Özellikle 2019 yılında dünya genelinde etkisini gösteren Covid-19 salgını, 2020 yılında farklı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de uzaktan eğitimin öneminin artmasına sebep olmuştur. Bu durum, öğretmenlerin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) konusundaki ihtiyaçlarını artırmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı olumlu tutumları, eğitim-öğretim sürecinin kalitesini yükselten etmenlerin başında geldiği kabul edilmektedir. Bu bağlamda, sınıf öğretmenlerinin TPAB düzeyleri ve uzaktan eğitime yönelik tutum düzeylerinin belirlenmesinde, cinsiyet, mesleki kıdem, öğrenim düzeyi ve çalışılan kurum gibi değişkenler açısından farklılıklarının incelenmesi gerekmektedir. Ayrıca, TPAB ile uzaktan eğitime yönelik tutum arasındaki ilişkinin varlığının araştırılması da bu çalışmanın amaçları arasında yer almaktadır. Bu araştırma, nicel bir araştırma yöntemi olan ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın evreni, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İzmir ilinin farklı ilçelerinde yer alan, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı devlet okullarında ve çeşitli özel okullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinden oluşmaktadır. Çalışma, toplamda 394 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların; cinsiyeti, çalıştıkları kurumun türü, mesleki kıdem bilgisi ve öğrenim durumları sorularak demografik özellikleri belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak; Uzaktan Eğitime Karşı Tutum Ölçeği (UEKTÖ) ve Teknolojik Pedagojik İçerik Bilgisi Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri, SPSS yazılımının 18.0 sürümü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu analizler, öğretmenlerin TPAB ve uzaktan eğitime yönelik tutumları hakkında önemli bulgular sağlamıştır. Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin TPAB ve uzaktan eğitime yönelik tutumlarını incelenmiştir. Araştırma sonuçları, sınıf öğretmenlerin TPAB düzeylerinin genel olarak iyi olduğunu, ancak teknolojik pedagojik bilgi, pedagojik içerik bilgisi ve teknolojik içerik bilgisi alanlarında geliştirme ihtiyacı olduğunu göstermiştir. TPAB düzeylerinin; cinsiyet, kurum türü ile kıdem değişkenlerine göre farklılaştığı belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerin uzaktan eğitim ile ilgili tutumları ise orta düzeyde bulunmuş ve cinsiyet, kurum türü ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. TPAB düzeyleri ile uzaktan eğitime karşı tutumlar arasında belirgin bir ilişki saptanmamıştır. Bu sonuçlar, öğretmenlerin teknoloji ve pedagoji alanlarındaki yetkinliklerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarından bağımsız olduğunu göstermektedir. Genel olarak, bu çalışma, öğretmenlerin teknoloji kullanımı ve eğitim teknolojilerine yönelik tutumları hakkındaki pozitif bulguları desteklerken, aynı zamanda bu becerilerin daha etkin bir şekilde entegre edilmesi ve geliştirilmesi gerektiğini de vurgulamaktadır. Bu bulgular, eğitim politikaları ve öğretmen eğitimi programlarının tasarımında, öğretmenlerin teknoloji, pedagoji ve içerik bilgisi alanlarındaki beceri ve bilgi düzeylerini dikkate alarak tasarlanması gerektiğini göstermektedir. Çalışma sonunda araştırmacılara Türkiye'nin farklı bölgelerinde ve branşlarda çalışmalar yapılması, öğrenci ve velilerin de dahil olduğu geniş katılımcı grupları üzerinde araştırmalar yapılması, güncel eğitim teknolojisi ölçekleri geliştirilmesi, nitel araştırma tekniklerinin kullanılması ve uygulama politikaları geliştirilmesi önerilmektedir. Uygulayıcılara öğretmenlerin eğitim teknolojilerine adaptasyon süreçlerinin incelenmesi, branş ve deneyime özgü eğitim programlarının hizmet içi eğitimlerle verilmesi ve uzaktan eğitime özel hizmet içi eğitim programları düzenlemesi, hibrit eğitim modellerindeki eksikliklerin tespit edilmesi ve eğitim teknolojilerinin pedagojik entegrasyonunun incelemesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, the concept of distance education has gained an important place in education systems. Especially the Covid-19 pandemic, which showed its effect worldwide in 2019, caused the importance of distance education to increase in 2020 in our country as in different countries. This situation has increased the needs of teachers in Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK). In addition, teachers' positive attitudes towards distance education are considered to be one of the factors that increase the quality of the educational process. In this context, in determining the TPACK levels of primary school teachers and their attitudes towards distance education, it is necessary to examine the differences in terms of variables such as gender, professional seniority, level of education and institution of employment. In addition, investigating the existence of the relationship between TPACK and attitude towards distance education is also among the aims of this study. This study was conducted using the relational survey model, which is a quantitative research method. The population of the study consists of primary school teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education (MoNE) and various private schools in different districts of Izmir province in the 2021-2022 academic year. The study was conducted with a total of 394 teachers. The demographic characteristics of the participants were determined by asking their gender, type of institution, professional seniority and educational background. Attitude Towards Distance Education Scale (ATES) and Technological Pedagogical Content Knowledge Scale were used as data collection tools. Statistical analyses of the data obtained were carried out using SPSS software version 18.0. These analyses provided important findings about teachers' TPACK and their attitudes towards distance education. In this study, primary school teachers' TPACK and their attitudes towards distance education were analysed. The results of the study showed that TPACK levels of classroom teachers are generally good, but there is a need for improvement in the areas of technological pedagogical knowledge, pedagogical content knowledge and technological content knowledge. It was determined that TPACK levels differed according to gender, institution type and seniority variables. Primary school teachers' attitudes towards distance education were found to be at medium level and did not show a significant difference according to gender, institution type and professional seniority variables. No significant relationship was found between TPACK levels and attitudes towards distance education. These results show that teachers' competences in technology and pedagogy are independent of their attitudes towards distance education. Overall, this study supports the positive findings about teachers' use of technology and attitudes towards educational technologies, but also emphasises the need to integrate and develop these skills more effectively. These findings suggest that educational policies and the design of teacher education programmes should take into account teachers' skills and knowledge in the areas of technology, pedagogy and content knowledge. At the end of the study, researchers are recommended to conduct studies in different regions and branches of Turkey, to conduct research on large participant groups including students and parents, to develop up-to-date educational technology scales, to use qualitative research techniques and to develop implementation policies. Practitioners are recommended to examine the adaptation processes of teachers to educational technologies, to provide in-service training programmes specific to branch and experience, to organise in-service training programmes specific to distance education, to identify the deficiencies in hybrid education models and to examine the pedagogical integration of educational technologies.