Milli Mücadele'de ağa ve eşraf
Aghas and eshraf in the National Struggle
  1. Tez No: 87364
  2. Yazar: ARİFE ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SARIKOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MİLLİ MÜCADELE'DE AĞA ve EŞRAF Arife ERSOY Tarih Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Şubat, 1999 Danışman: Doç. Dr. Ali SARIKOYUNCU Birinci Dünya Savaşı sonrasında Mondros Mütarekesi imzalandı. Mütareke sonrasında, Osmanlı Devletinin tüm toprakları işgal altında kaldı. Yurdu işgallere uğrayan Türk milleti, her yerde savunma hazırlıklarına girişti. Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri kuruldu ve kongreler toplandı. Silahlı savaş birlikleri oluşturuldu. Bütün bunlar Türk halkının katılımıyla gerçekleştirdi. Milli Mücadele'de ağa ve eşraf kesimi etkin ve önemli bir rol oynadı. Onlar, milli savunma için kurulmuş tüm örgütlenmelere katıldığı gibi halkı da bu mücadeleye yöneltti. Halkın Anadolu harekatına katılımı ağa ve eşrafin çabalan sonunda gerçekleşti. Böylece, Milli Mücadele büyük bir birliktelik örneği ile kazanılmış oldu.
Özet (Çeviri)
THE ABSTRACT OF THE POSTGRADUATE THESIS AGHAS AND ESHRAF IN THE NATIONAL STRUGGLE Arife ERSOY The Institute of Social Scienses, The Osmangazi University February, 1999 The Adviser : Ass. Prof. Ali Sankoyuncu After the 1st World War, the Mondros Armistice, was signed. Soon after the Armistice, all the lands of the Ottoman State were occupied. The Turkish nation whose homeland had been occupied, got soon ready for the repellent. The Associations for the repellent of the laws were established and congresses were gathered. Many armed units were constituted. All these were carried out with the contribution of the Turkish people. The section of aghas and eshraf put on an important act in the national struggle. They participated in all organizations for the defence and directed the nation towards the struggle, as well. The participation of the nation in the Anatolian movemant was realized by the efforts of aghas and eshraf. In that manner, the national struggle was won by a great sample of unity.