Sermaye piyasası etkinliği ve İMKB bileşik endeksini etkileyen ekonomik faktörlerin analizi
Capital market efficiency and the analysis of economic factors that effect the İstanbul Stock Exchange composite index
- Tez No: 87363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SERMAYE PİYASASI ETKİNLİĞİ VE İMKB BİLEŞİK ENDEKSİNİ ETKİLEYEN EKONOMİK FAKTÖRLERİN ANALİZİ Habil İNAN İşletme Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekim, 1999 Danışman: Doç.Dr.Güven SEVİL Gelişmekte olan bir piyasa olarak, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, kuruluşundan bu yana büyük gelişmeler kaydetmiştir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın gelişimi incelenirken gözden kaçırılmaması gereken önemli bir nokta, ülkemizin ekonomik durumunu betimleyen ekonomik göstergelerdir. Bu çalışmada, ekonomik göstergelerin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na etkisinin olup olmadığı, bu etkinin ne derece ve ne yönde olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Sekiz yıllık bir döneme ait aylık veriler ile yapılan Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi sonucunda, ekonomik göstergelerin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerinde etkili oldukları belirlenmiştir. Bu sonuç İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerinde yapılacak çalışmalarda, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kompozisyonun dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
THE ABSTRACT OF THE POSTGRADUATE THESIS CAPITAL MARKET EFFICIENCY AND THE ANALYSIS OF ECONOMIC FACTORS THAT EFFECT THE ISTANBUL STOCK EXCHANGE COMPOSITE INDEX Habil İNAN Major Branch Business The Institute of Social Sciences The Osmangazi University October, 1999 The Adviser, Asc.Prof.Dr. Güven SEVİL Istanbul Securities Exchange, called as emerging markets has traversed long distances since it had established. While examining İstanbul Securities Exchange's development, the important point is economic indicator describing economic positions of our country. At this paper, it is studied to express if economic indicators are effect on Istanbul Securities Exchange. When this effect is exist, it is confirmed which grade and which way. At the and of Multilinear Regression Analysis being done with montly data concerning period of eight years, it has defined that economic indicator have strong effects about Istanbul Securities Exchange. This result explained considering economic composition of our country in studies about Istanbul Securities Exchange.