Köpeklerde derinin epitelyal ve mezenşimal tümörlerinde sitotoksik CD8+ t lenfositler/t düzenleyici hücre oranının önemi
The importance of cytotoxic CD8 + t- lymphocytes / t regulatory cell ratio in epithelial and mesenchymal tumors of the skin in dogs
  1. Tez No: 873660
  2. Yazar: OKAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tümör mikroçevresi, yangısal ve immün infiltrat, sinirler ve damar sistemi gibi farklı ögelerden oluşur ve bunlar genellikle tümör davranışı, prognoz ve tedaviye yanıtla ilgili önemli bilgiler sağlar. Son yıllarda yapılan araştırmalar, tümöre verilen konakçı immün tepkisinin kapsamı ve kompozisyonunun malignitede prognostik ve öngörücü önemi olduğunu göstermiştir. T-regulatör (T-reg) hücreler anti-tümör immun yanıtı baskılayan hücrelerdir. Böylece tümör gelişimi ve yayılmasına olanak sağlarlar. Bu çalışmada da tümör mikroçevresinde bulunan T lenfositlerin tümör gelişimi ve prognozuna etkisi incelenerek, bu hücrelerden CD8+ T-lenfositlerin/T-regülatör (FOXP3+) hücrelere oranının köpeklerde deri tümörlerinde önemi olup olmadığı araştırılmıştır. Özellikle insanlarda farklı tümörlerde yapılan çalışmalarda bu oranın düşük olması kötü prognoza işaret ettiği belirtilmektedir. Materyal olarak Patoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı (Konya) ve Vetlab Veteriner Tahlil Laboratuvarına (İstanbul) daha önce getirilen köpek deri biyopsi materyalleri kullanıldı. Bu maksatla daha önce teşhisi yapılan benign tümörler (papillom, fibrom, plazmasitom, histiyositom) ile malign tümörlerin (fibrosarkom, yassı hücreli kanser, bazal hücreli kanser, mastositom) her birinden 5 er adet olmak üzere toplam 40 biyopsi materyali kullanıldı. Bu materyaller daha önce tespit ve takibi yapılmış parafin bloklar halinde temin edildi. Parafin bloklardan alınan kesitler hematoksilen-eozin ile rutin olarak boyandı. Vakalardan alınan örneklerde sitotoksik CD8+ lenfositler ve T-regülator hücreler (FoxP3) real time PCR ile belirlenerek CD8/T-reg oranı ortaya konuldu. Benign tümörlerde CD8+ T-lenfositler /T-regülatör oranı (FoxP3) 1'in üzerinde ve ortalama 1,21±0,12 olarak bulunurken, malign tümörlerde bu oran değişkenlik gösterdi ve ortalama 0,60±0,10 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The tumor microenvironment consists of different elements such as inflammatory and immune infiltrate, nerves and vascular system, and these often provide important information regarding tumor behavior, prognosis and response to treatment. Recent studies have shown that the extent and composition of the host immune response to the tumor has prognostic and predictive importance in malignancy. T-regulatory cells are cells that suppress the anti-tumor immune response. Thus, they allow tumor development and spread. In this study, the effect of T-lymphocytes in the tumor microenvironment on tumor development and prognosis will be examined, and it will be investigated whether the ratio of CD8+ T-lymphocytes/T-regulator (FOXP3+) among these cells is important in skin tumors in dogs. Especially in studies conducted on different tumors in humans, it is stated that a low rate indicates a poor prognosis. Dog skin biopsy materials previously brought to the Pathology Department Laboratory (Konya) and Vetlab Veterinary Analysis Laboratory (Istanbul) will be used as materials. For this purpose, a total of 40 biopsy materials were used, 5 from each of previously diagnosed benign tumors (papilloma, fibroma, plasmacytoma, histiocytoma) and malignant tumors (fibrosarcoma, squamous cell cancer, basal cell cancer, mastocytoma). These materials were provided in the form of paraffin blocks that were previously identified and monitored. Sections taken from paraffin blocks were stained routinely with hematoxylin-eosin from histochemical methods. Cytotoxic CD8+ T-lymphocytes and T-regulator cells (FoxP3) in the samples taken from the cases were determined by real time PCR and the CD8/T-reg ratio was revealed. While the CD8+ T-lymphocytes/T-regulator ratio (FoxP3) was above '1' in benign tumors and the average was 1.21±0.12, this ratio varied in malignant tumors and was found to be 0.60±0.10 on average.