Minimal invaziv yöntemle kalp cerrahisi yapılan hastalarda serratus anterior plan bloğunun postoperatif ağrı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of serratus anteri̇or plane block on postoperative pain in patients undergoing minimal invasive cardiac surgery
  1. Tez No: 873659
  2. Yazar: METİN EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ORAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda minimal invaziv yöntemle kalp cerrahisi yapılan hastalarda Serratus Anterior Plan Bloğu'nun postoperatif morfin tüketimi üzerine olan etkinliğini araştırdık. Materyal ve Metod: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar ve Etik kurulunun ve hastanın onayı alınarak 18-65 yaş arası elektif minimal invaziv kalp cerrahisi uygulanan 40 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastalar randomize olarak kontrol grubu (Grup Kontrol) ve SAP bloğu yapılan grup (Grup SAPB) olarak iki gruba ayrıldı. SAPB hasta grubuna, postoperatif supin pozisyonunda, 5. kosta seviyesinden in-plane teknikle, toplamda 40 ml %0,25 bupivakainle tek taraflı SAP bloğu yapıldı. Kontrol grubu hastalara herhangi bir rejyonel anestezi tekniği uygulanmadı. Her iki grup hastaya postoperatif morfin içeren hasta kontrollü analjezi paranteral yolla uygulandı. Operasyon sonrası hasta ekstübe edildikten sonra 1., 2., 4., 6., 12. ve 24. saatlerde morfin tüketimi ve Numerik Rating Skala (NRS) skoru değerlendirildi. 24 saatin sonunda kullanılan analjezik miktarı, NRS skorları, yan etki gelişimi, yoğun bakım yatış günleri, kan gazı parametreleri ile ortalama arter basınçları kaydedildi. İstatistiksel analiz SPSS 22 programı ile; bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Fisher'in kesin testi ve Ki kare analizi uygulanarak yapıldı. Bulgular: Postoperatif ekstübasyon sonrası 1. saat, 2. saat, 4. saat, 6. saat, 12.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we investigated the efficacy of the Serratus Anterior Plane Block on postoperative morphine consumption in patients undergoing cardiac surgery via minimal invasive methods. Material and Method: In our study conducted at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Application and Research Hospital, 40 patients aged between 18-65 who underwent elective minimal invasive cardiac surgery were included with the approval of the Clinical Research and Ethics Committee and the patient's consent. The patients were randomly divided into two groups: the control group (Group Control) and the group receiving the Serratus Anterior Plane Block (Group SAPB). In the SAPB patient group, a unilateral SAP block was performed postoperatively in the supine position, using an in-plane technique at the level of the 5th rib, with a total of 40 ml of 0.25% bupivacaine. No regional anesthesia technique was applied to the patients in the control group. Postoperative patient controlled analgesia containing morphine was administered parenterally to patients in both groups. After extubation of the patient postoperatively, morphine consumption and Numeric Rating Scale (NRS) scores were evaluated at 1, 2, 4, 6, 12, and 24 hours. At the end of 24 hours, the amount of analgesics used, NRS scores, development of side effects, intensive care admission days, blood gas parameters, and mean arterial pressures were recorded. Statistical analysis was conducted using the SPSS 22 program; independent t-test, Mann-Whitney U test, Fisher's exact test, and Chi-square analysis were applied to independent groups.