Aydın ili palyatif bakım merkezlerinde yatan hastalara bakım veren kişilerde tükenmişlik düzeyi ve buna etki eden faktörler
Burnout levels and related factors among caregivers of inpatients in palliative care units in Aydın
- Tez No: 873683
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Aydın İli Palyatif Bakım Merkezlerinde Yatan Hastalara Bakım Veren Kişilerde Tükenmişlik Düzeyi ve Buna Etki Eden Faktörler Giriş ve Amaç: Kronik hastalıkların artışı, kanser tanı ve tedavisindeki gelişmeler ve beklenen yaşam süresinin uzaması palyatif bakım ihtiyacını artırmaktadır. Palyatif bakımda bakım veren bireyler bakım sürecinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Hastaya, bakım verene ve bakım sürecine ait birçok faktör bakım yükünün artmasına sebep olmaktadır. Bakım verenlere yönelik müdahalelerin stres ve anksiyeteyi azalttığı ve yaşam kalitesini artırdığı gösterilmiştir. Bu çalışma ile Aydın palyatif bakım merkezlerinde yatan hastalara bakım veren kişilerdeki tükenmişlik düzeyi ve buna etki eden faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve analitik olarak planlanan bu çalışmaya, 01.02.2023-31.12.2023 tarihleri arasında Aydın ili palyatif bakım merkezlerinde yatan hastalara primer bakım veren 112 kişi katılmıştır. Verilerin toplanmasında, hastaya ve bakım verene ait anket soruları ve Bakım Verme Yükü Ölçeği'nin (BVYÖ) 12 Maddelik Kısaltılmış Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS ile yapılmıştır. Bulgular: Yaş ortalaması 50,2±14,1 olan bakım verenlerin %84,8'i (s=95) kadın olup, %32,1'i (s=36) hastanın çocuğu, %31,3'ü (s=35) bakıcısıdır. Bakım verenlerin ortalama ölçek puanları 13,6±7,9 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Burnout Levels and Related Factors Among Caregivers of Inpatients in Palliative Care Units in Aydın Introduction and Aim: The increase in chronic diseases, advancements in cancer diagnosis and treatment, and the extension of life expectancy have heightened the need for palliative care. In palliative care, caregivers constitute a crucial part of the care process. Many factors related to the patient, the caregiver and the care process cause the care burden to increase. Interventions for caregivers have been shown to reduce stress and anxiety and improve quality of life. This study aims to investigate the level of burnout in caregivers of inpatients in palliative care centers in Aydın and the factors impacting it. Materials and Methods: This cross-sectional and analytical study involved 112 primary caregivers of patients admitted to palliative care units in Aydın between 01.02.2023-31.12.2023. Data were collected using questionnaire items related to the patient and caregiver, as well as the 12-item Short Form of the Caregiving Burden Scale (CBS). Data analysis was performed using SPSS. Results: Among the caregivers, with an average age of 50.2±14.1, 84.8% (n=95) were female, 32.1% (n=36) were the patient's children, and 31.3% (n=35) were paid caregivers. The average scale score for caregivers was 13.6±7.9.