Opiyat kullanım bozukluğu tanılı hastalarda kronotip ve uyku kalitesinin, bağımlılık şiddeti, depresif belirtiler ve intihar davranışı ile ilişkisi
Relationship between chronotype and sleep quality with addiction severity, depressive symptoms, and suicidal behavior in patients diagnosed with opioid use disorder
- Tez No: 873682
- Danışmanlar: DR. MİNE ERGELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve Amaç: Opiyat kullanım bozukluğu (OpKB); opiyat kullanımına bağlı fiziksel ve ruhsal belirtilere karşı madde kullanımının devam ettiği bir halk sağlığı problemidir. Opiyat kullanıcılarında intihar başta gelen ölüm nedenlerindendir. Opiyat kullanım bozukluğunda eşlik eden depresyon ve uyku bozuklukları intihar davranışı için önemli risk faktörleridir. Kronotip özellikleri, uykusuzluk ve intihar arasındaki ilişkide önemli bir rol almaktadır. İntihar risk faktörlerinin tanınması ve önlenmesine yönelik yaklaşımlar sağaltımda önem taşır. Bu bağlamda çalışmamızda kronotip özellikleri ve uyku kalitesinin depresif belirtiler ve intihar davranışı ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM polikliniği'ne başvuran, dahil edilme kriterlerine uyan, araştırmaya katılmayı kabul eden OpKB tanılı 159 hasta opiyat detoksifikasyonu öncesinde alınmıştır. 154 sağlıklı kontrol de dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan kişilere Sosyodemografik Veri Formu, Columbia İntihar Şiddeti Derecelendirme Ölçeği (C-İŞDÖ), Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi (BRDG), Sabahlılık Akşamlılık Ölçeği (SAÖ), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Epworth Uykululuk Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Bağımlılık Profil indeksi (BAPİ), Uykusuzluk Şiddeti İndeksi, Berlin Anketi uygulanmıştır. Bulgular: Hasta grubunda akşam kronotip özelliği ve kötü uyku kalitesi kontrol grubuna göre daha yaygın bulundu. Hastalar arasında akşam kronotipinde olanlarda; depresif belirti şiddeti, intihar davranışı şiddeti, bağımlılık şiddeti ve kötü uyku kalitesi sabah kronotipli hastalara göre daha yüksek saptandı. Hasta grubunda biyolojik ritim düzensizliği bağımlılık şiddeti ile pozitif korele bulundu. BDE puanının SAÖ puanını anlamlı ve negatif yönde yordadığı bulundu. PUKİ'nin, BDE ve C-İŞDÖ Düşünce Toplam Ömür Boyu ve Girişim Toplam Ömür Boyu puanı arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisi olduğu görüldü. Sonuç: Opiyat kullanım bozukluğu tanılı hastalarda akşam kronotip ve kötü uyku kalitesinin sık olması hem madde kullanımına bağlı gelişen bir sorun hem de kişilerin madde kullanımının başlamasında, kullanılan miktar ve sıklığın artması ile şiddetli bağımlılık gelişiminde önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir. Akşam kronotipli olmak, depresif belirti şidddetinde ve kötü uyku kalitesi sıklığında artış ile ilişkilendirilmiştir. Bu ilişki intihar davranışında ve bağımlılık şiddetinde artış için önem arz etmektedir. Opiyat kullanım bozukluğu olanlarda uyku kalitesini, kronotip özellikleri ile biyolojik ritmin düzenlenmesini dikkate alan yaklaşımların depresif belirtilerle intihar davranışının kontrolüne ve bağımlılık tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasına katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Opiate use disorder (OUD) is a public health problem in which drug use continues despite physical and mental symptoms associated with opiate use. Suicide is the leading cause of death among opiate users. Depression and sleep disorders associated with OUD are important risk factors for suicidal behavior. Chronotype characteristics play an important role in the relationship between insomnia and suicide. Recognition of suicide risk factors and prevention approaches are important for treatment. This study aimed to investigate the relationship between chronotype characteristics and sleep quality with depressive symptoms and suicidal behavior. Method: In our study, 159 patients diagnosed with OUD who applied to Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital AMATEM outpatient clinic, met the inclusion criteria and agreed to participate in the study were included before opiate detoxification. 154 healthy controls were also included. Sociodemographic Data Form, Columbia Suicide Severity Rating Scale (C-SSRS), Biological Rhythm Assessment Interview (BRAI), Morningness Eveningness Scale (MES), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Epworth Sleepiness Scale, Beck Depression Inventory (BDI), Addiction Profile Index (BAPI), Insomnia Severity Index and Berlin Questionnaire were applied to the participants. Results: Evening chronotype and poor sleep quality were more common in the patient group compared to the control group. Depressive symptom severity, suicidal behavior severity, addiction severity and poor sleep quality were higher in patients with evening chronotype compared to patients with morning chronotype. Biological rhythm irregularity was positively correlated with addiction severity in the patient group. BDI score was found to be a significant and negative predictor of MES score. Mediation analysis demonstrated that PSQI had a mediating effect on the relationship between BDI and C-SSRS Thought Total Lifetime and Intervention Total Lifetime scores. Conclusion: The frequent occurrence of evening chronotype and poor sleep quality in patients with OUD is considered to be both a problem that develops due to substance use and an initiator of substance use, and an important factor in the development of severe addiction through more frequent and excessive substance. Having an evening chronotype has been associated with increased severity of depressive symptoms and poor sleep quality. This relationship is important for the increase in suicidal behavior and addiction severity. It is thought that approaches that take into account sleep quality, chronotype characteristics and biological rhythm regulation in patients with OUD will contribute to controlling depressive symptoms and suicidal behavior and obtaining positive results in addiction treatment.