COVID-19 döneminde 65 yaş üstü yetişkinlerin ruhsal iyi/kötü oluş süreçleri ve Türk televizyon yayıncılığının bu süreçler üzerine etkisi
Mental well-being / bad-being processes of adults over 65 during COVID-19 and the impact of Turkish television broadcasting on these processes
- Tez No: 873725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Psychology, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemisinin etkileriyle ilgili olarak yaşlı bireylerin ruhsal sağlığına odaklanarak Türk televizyonunun bu süreçteki rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın genel amacı, gelecekteki benzer durumlar için stratejiler geliştirmek ve medya içeriği üreticilerine rehberlik etmek adına katkı sağlamaktır. Çalışma, nitel araştırma desenine dayalı olarak tasarlanmıştır. Veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılmış ve 21“65 yaş üstü birey”ile yapılan görüşme, 2023'te gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, yaş, cinsiyet ve pandemi dönemindeki deneyimlerine göre çeşitlendirilmiştir. Araştırmanın odak noktalarını belirlemek için 23 soru kullanılmıştır. Katılımcılara yönlendirilen sorular, pandemi sürecinde yaşlı bireylerin ruhsal süreçleri ve iletişim alışkanlıkları üzerine odaklanmıştır. Araştırmanın bulguları, tematik analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Bulgular, COVID-19 pandemisinin yaşlı bireyler üzerindeki ruhsal etkilerini ve Türk televizyonunun bu süreçteki rolünü anlamamıza yardımcı olmuştur. Araştırmanın önemli varsayımları arasında pandeminin tüm insanlığı etkilemesi, 65 yaş üstü bireylerin diğer yaş gruplarına göre daha fazla kısıtlamaya uğraması ve katılımcıların pandemi ve yeni koronavirüs hastalığı hakkında bilgi sahibi olmaları yer almaktadır. Çalışmanın sınırlılıkları arasında araştırmanın pandemiyle sınırlı olması, katılımcıların Türkiye sınırları içerisinden seçilmesi ve gönüllülük esasına dayalı olması bulunmaktadır. Sonuç olarak, bu araştırmanın COVID-19 pandemisinin yaşlı bireylerin ruhsal sağlığı üzerindeki etkilerini anlamak ve Türk televizyonunun bu süreçteki rolünü belirlemek için önemli bir adım olduğu düşünülmektedir. Elde edilen bulgular, benzer durumlarda stratejiler geliştirmek ve medya içeriği üreticilerine rehberlik etmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the role of Turkish television in this process by focusing on the mental health of older individuals in relation to the effects of the COVID-19 pandemic. The overall aim of the research is to contribute to developing strategies for similar situations in the future and to guide media content producers. The study was designed based on qualitative research design. Semi-structured interview technique was used as data collection technique and interviews were conducted with 21 'individuals over the age of 65'. Participants were diversified according to their age, gender and experiences during the pandemic period. Twenty-three questions were used to determine the focal points of the research. The questions directed to the participants focused on the mental processes and communication habits of elderly individuals during the pandemic process. The findings of the study were analysed using thematic analysis method. The findings helped us understand the psychological effects of the COVID-19 pandemic on elderly individuals and the role of Turkish television in this process. The important assumptions of the study include that the pandemic affects all humanity, individuals over the age of 65 are more restricted than other age groups, and the participants have knowledge about the pandemic and the new coronavirus disease. The limitations of the study include the fact that the research is limited to the pandemic, the participants were selected from within the borders of Turkey, and the study was based on voluntary participation. In conclusion, this study is considered to be an important step towards understanding the effects of the COVID-19 pandemic on the mental health of older individuals and determining the role of Turkish television in this process. The findings can be used to develop strategies and guide media content producers in similar situations.