Sıvı kristallerin optik, solvatokromik ve elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optical, solvatocromic and electrical properties of liuid crystals
- Tez No: 873726
- Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR GÜLSEVEN SIDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bifenil karbonitril yapısına sahip sıvı kristal bileşiklerin elektronik, fotofiziksel, solvatokromik ve optik özellikleri deneysel ve teorik metotlar kullanılarak incelenmiştir. İncelenen sıvı kristallerin farklı polariteye sahip 24 çözücü içerisinde absorbans ve floresans spektrumları alınmıştır. Sıvı kristallerin moleküller arası etkileşimleri çözücüye bağlı olarak incelenmiştir. Çözücü-çözünen arasındaki etkileşim hem nitel hemde nicel olarak tayin edilmiştir. Spesifik ve spesifik olmayan etkileşimler LSERs (Doğrusal Çözünme Enerjisi İlişkileri) modelleri ve istatiksel metotlar kullanılarak oluşturulmuştur. Solvatokromik metotlar kullanılarak taban ve uyarılmış durum elektrik dipol momentleri bulunmuştur. Kuantum kimyasal hesaplamalar kullanılarak LCs'ler taban durumda moleküler yapıları bulunmuş olup elektrik dipol momentleri, sınır moleküler orbitalleri ve çözücü kabul yüzeyi hesaplanmıştır. LC'lerin reaktivite parametreleri bulunarak moleküller arası etkileşime girebilme kapasiteleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic, photophysical, solvatochromic and optical properties of liquid crystal compounds having biphenyl carbonitrile structure were investigated using experimental and theoretical methods. Absorbance and fluorescence spectra of the investigated liquid crystals were taken in 24 solvents of different polarity. Intermolecular interactions between the liquid crystals were investigated depending on the solvent. The interaction between solvent and solute was determined both qualitatively and quantitatively. Specific and non-specific interactions were established using LSER (Linear Solvation Energy Relationships) models and statistical methods. Ground and excited state electric dipole moments were found using solvatochromic methods. Using quantum chemical calculations, molecular structures of LCs in the ground state were found and electric dipole moments, frontier molecular orbitals, and solvent acceptance surfaces were calculated. By finding the reactivity parameters of LCs, their capacity to interact with molecules was determined.