Seismic response of transformer bushing systems and their rehabilitation using frictional pendulum system
Transformatör buşing sistemlerinin sismik tepkisi ve sürtünmeli sarkaç sistemi kullanılarak rehabilitasyonu
- Tez No: 873731
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALA SAADEGHVAZIRI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The New Jersey Institute of Technology (NJIT)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, elektrik güç transformatörlerinin ve eklerinin deprem yükü altındaki performansıyla ilgilidir. Transformatörlerin, ekli buşinglerin ve deprem yüklemesinde trafo merkezi arızalarının bazı tipik örneklerinin tanımlanmasıyla başlamaktadır. Bunu, üç farklı boyuttaki transformatörün sonlu eleman modelinin geliştirilmesi takip etmektedir. Sonlu eleman modelleri birkaç bin serbestlik derecesinden oluşmaktadır ve bu tezin temelini oluşturmaktadır. Bu modellerden elde edilen bazı önemli bulgular, bir trafo merkezinin bir kısmının basitleştirilmiş bir modelini türetmek için kullanılmıştır. Sürtünmeli sarkaç sistemi (bir taban izolasyon yöntemi), mevcut trafo merkezlerinin rehabilitasyonu veya yeni trafo merkezleri için sismik gereksinimlerin azaltılması için düşünülmektedir. Parametrik ve deneysel çalışma sonuçları sunulmuştur. Mühendislik ofislerinde kullanılmak üzere geliştirilen eklentileriyle birlikte basitleştirilmiş bir transformatör modeli geliştirilmiş ve sabit tabanlı ve izole transformatörlerin yanıtları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, transformatörler için taban izolasyonu veya ankraj kullanımı önerilmektedir. Son olarak, transformatörler ve buşingler için yeterlilik testleri için IEEE şartnamelerinde değişiklikler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with the performance of electric power transformers and their attachments under earthquake loading. It begins with the description of the transformers, attached bushings, and some typical examples of substation failures in earthquake loading. This is followed by the development of finite element model of three different sizes of transformers. Finite element models consist of several thousand degrees of freedom and they are basic to this thesis. Some of the major findings from these models are utilized to derive a simplified model of a portion of a substation, The frictional pendulum system (a base isolation method) is considered for rehabilitation of existing substations or the mitigation of the seismic requirements for new substations. Results of parametric and experimental study are presented. A simplified model of a transformer with its appendages developed for use in engineering offices is developed and responses of fixed base and isolated transformers are compared. Based on the results of this study, the use of base isolation or anchorage for transformers is suggested. Finally, modifications of the IEEE specifications for qualifications tests for transformers and bushings are proposed.