Connectedness of commodity markets: A dynamic study on the effects of market crashes and sentiments
Emtia piyasalarının bağlantılılığı: Piyasa çöküşlerinin ve duyguların etkileri üzerine dinamik bir çalışma
- Tez No: 873730
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BALCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin ilk bölümü, emtia piyasalarının birbirleriyle ilişkilerini geniş bir bakış açısıyla ele almayı ve 1990-2021 yılları arasında bu konuda bir bibliyometrik analiz yapmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, bu bölüm, Web of Science (WoS) veri tabanında yayınlanan bilimsel makalelere dayalı olarak emtia piyasalarının bağlantılılığının bilgi haritasını eleştirel ve seçici bir şekilde sunmaktadır. Bunu yaparken, dikkate değer emtia piyasalarına dayalı olarak literatür taramasını gruplandırılmakta ve tekli ve çapraz emtia piyasalarına dayalı ampirik literatüre genel bir bakış sunmaktadır. Literatür araştırmasının temel bulgusu, büyük ölçüde küresel finansal krizlerin tetiklediği zaman değişimlerine dair kanıtlarla birlikte emtia piyasaları içinde ve arasında bir bağlantı olmasıdır. Ek olarak, son yirmi yıldaki 144 makaleden, anahtar kelime kümeleri, anahtar kelime artı birlikte oluşumlar, ülke iş birlikleri ve dergi ortak alıntıları açısından yakın bir ağ yoğunluğu öneren önemli kavramsal kümeler ve ağlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, bağlantılılık türü, emtia piyasası, istatistiksel analiz türü, büyük enerji şokları ilişkisi, vadeli işlem piyasası, ortak hareket ve hisse senedi ve altın piyasalarında iletim ilişkisini kapsayan önemli kavramsal kümeler de bulunmaktadır. Bu nedenle analizimiz, diğer şeylerin yanı sıra, en yeni emtia piyasası olarak kirlilik kredilerinin fiyatlandırılmasını analiz etmek için gelecekteki araştırmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu bulgu, emtia fiyatlarının dinamik davranışını daha iyi anlamak için ekonomik aktörler, yatırımcılar ve politika yapıcılar için yararlıdır. Bu tezin ikinci bölümünde, COVID-19 salgınının başlıca tarımsal emtia fiyatları (sığır, kakao, kahve, mısır, pamuk, domuz, pirinç, soya yağı, soya fasulyesi, soya küspesi, v şeker ve buğday) üzerindeki etkisini 1 Ocak 2016- 25 Şubat 2022 dönemi için günlük veriler kullanarak incelenmektedir. COVID-19 etkisi, haber tabanlı bir duyarlılık endeksi kullanarak ölçülmüştür. COVID-19 duyarlılığının tarımsal emtia fiyatları ve fiyat oynaklığı üzerindeki etkisini test etmek için sağlam bir parametrik olmayan niceliksel Granger nedensellik testi kullanılmıştır. Habere dayalı COVID-19 duyarlılığından, dilimlerin alt ve üst aralıklarında tarımsal emtia fiyatlarının ortalamasına kadar önemli Granger nedensellik bulunmuştur. Ayrıca bulgular, COVID-19 duyarlılığının da tarımsal emtia fiyatlarının varyansında nedensel olduğunu, ancak yalnızca ilk çeyreğin üzerindeki nicelik aralıklarının üzerinde olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, COVID-19, tarımsal emtia fiyatlarında büyük dalgalanma değişikliklerinin nedeni olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Buna göre, COVID-19 ile ilişkili aşırı olumsuz duygu, yalnızca tarım piyasalarında fiyat düşüşüne neden olmakla kalmamış, aynı zamanda piyasa riskini de önemli ölçüde arttırmıştır. Politika yapıcılar, tarımsal emtiaların aşırı olaylara karşı riskleri ve kırılganlıkları ile ekonomi genelinde üreticiler ve tüketiciler için sonuçları konusunda dikkatli olmalıdır. Politika yapıcılar, aşırı koşullar durumunda tarımsal emtiaların karşılaşabileceği potansiyel riskler ve kırılganlıklar ile ekonomi genelinde üreticiler ve tüketiciler için olası sonuçlar konusunda dikkatli olmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis, we aim to provide a comprehensive overview of the interconnectedness of commodity markets and to conduct a bibliometric analysis of this topic from 1990 to 2021. To this end, this chapter critically and selectively provide the knowledge map of the connectedness of commodity markets based on the scientific articles published on the Web of Science (WoS). In doing this, we group the literature survey based on notable commodity markets and provide an overview of the empirical literature based on single- and cross-commodity markets. The key finding of the literature survey is that there is connectedness within and across commodity markets, with evidence of time variations triggered largely by global financial crises. In addition, from 144 articles over the last two decades, significant conceptual clusters and networks arise, which suggest a close density of networks in terms of the keyword clusters, keyword plus co-occurrences, country collaborations, and journal co-citations. Furthermore, there are significant conceptual clusters that cover the association of connectedness type, commodity market, type of statistical analysis, association of major energy shocks, futures market, co-movement, and association of transmission in stock and gold markets. Our analysis, therefore, suggests, among other things, the need for future research to analyze the pricing of pollution credits as the newest commodity market. This finding is useful for economic actors, investors, and policymakers have a better understanding of the dynamic behavior of commodity prices. In the second chapter of this thesis, we examine the impact of the COVID-19 pandemic on major agricultural commodity prices (cattle, cocoa, coffee, corn, cotton, hog, rice, soya oil, soybeans, soybean meal, sugar and wheat) using daily data from 1 January 2016 to 25 February 2022. We measured the COVID-19 effect using a news-based sentiment index. A robust nonparametric Granger causality-in-quantiles test is used to test the effect of the COVID-19 sentiment on agricultural commodity prices and price volatility. We find significant Granger causality from the news-based COVID-19 sentiment to mean of the agricultural commodity prices in the lower and upper ranges of the quantiles. Moreover, findings show that the COVID-19 sentiment is also causal for variance of agricultural commodity prices, but only above the quantile ranges above the first quarter. Thus, COVID-19 is causal for large volatility changes in agricultural commodity prices. Accordingly, the extremely negative sentiment associated with COVID-19 has not only caused a price crash in agricultural markets, but also significantly increased market risk. Policymakers should be cautious of the potential risks and vulnerabilities that agricultural commodities may face in the event of extreme circumstances, as well as the potential consequences for producers and consumers throughout the economy.