Lokal İleri Nazofarenks Kanserlerinde Neoadjuvan Dosetaksel/Cisplatin Kemoterapisi ve Konkomitan KemoradyoterapiUygulanan 49 Olgunun Retrospektif İncelenmesi
Retrospective Investigation of 49 Cases of LocallyAdvanced Nasopharyngeal Cancer Patients whowere Given Neoadjuvant Docetaxel/CisplatinChemotherapy and Concomitant Chemoradiotherapy
  1. Tez No: 873732
  2. Yazar: KEMAL EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN MAYADAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nazofarenks kanseri genel olarak Çin, Güneydoğu Asya ve dünyanın bazı bölgelerinde yüksek insidans gösterir. Radyosensitif ve kemosensitif olan nazofarenks kanserinin, orta yaşlarda sıklığı artmakta olup baş boyun tümörleri arasında özel bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı neoadjuvan Dosetaksel/Cisplatin ve konkomitan kemoradyoterapi uygulanan 49 lokal ileri nazofarenks kanseri hastanın sonuçlarını incelemektir. Çalışmamızda kliniğimize 2004-2011 yılları arasında başvuran ve tedavilerinde 2-3 kür indüksiyon Dosetaksel-Cisplatin kemoterapisi sonrası konkomitan kemoradyoterapi uygulanan 49 lokal ileri nazofarenks kanserli hasta incelendi. Neoadjuvan kemoterapi şeması olarak Dosetaksel: 75 mg/m2 + Cisplatin: 75 mg/m2 , 3 haftada bir olarak uygulandı. Hastalarımızda ortanca yaş 50, ortanca takip süresi 40.4 aydır. Hastalarımızda konkomitan kemoradyoterapi sonrası 47 (%95.9) hastada tam yanıt, 2 (%4.1) hastada kısmi yanıt elde edilmiştir. Ortalama sağkalım 78.3 ay, 3 yıllık ve 5 yıllık sağkalım sırasıyla %93 ve %89 olarak saptanmıştır. Yine 49 hastanın 8'inde (%16.3) nüks gelişmiştir. Ortalama hastalıksız sağkalım 67.4 ay, 5 yıllık hastalıksız sağkalım %84 olarak tespit edilmiştir. Nazofarenks kanserinde neoadjuvan kemoterapi hastalıksız sağkalım oranlarını arttırmış ancak genel sağkalıma katkısı gösterilememiştir. Çalışmamızda hastalarımızın hastalıksız sağkalımı ve 5 yıllık genel sağkalımı oldukça iyidir. Bunun için bu tedavi rejimi tolere edilebilir toksisite nedeniyle umut verici bir seçenek haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Nasopharyngeal cancer (NPC) generally shows higher incidence in China, South-east Asia and some regions of the world. Being radio- and chemo-sensitive, NPCs have higher prevalence in middle ages and occupy a special place among head and neck tumors. The aim of this study is to investigate the results of 49 locally advanced NPC patients who were given Docetaxel/cisplatin as neoadjuvant therapy and concomitant chemoradiotherapy. Our study included 49 locally advanced NPC patients who presented to our clinic between 2004 and 2011 and received two to three cures of neoadjuvant Docetaxel/Cisplatin therapy followed by concomitant chemoradiotherapy. Neoadjuvant chemotherapy scheme was docetaxel 75 mg /m2 /day and cisplatin 75 mg/m2 /day in three weeks. Median age of the patients was 50 years, and median follow-up period was 40.4 months. After concomitant chemotherapy of the patients, complete response was obtained in 47 (95.9%) patients and partial response in 2 (4.1%) patients. Average survival was found to be 78.3 months, and 3-year and 5-year survivals were 93% and 89% respectively. 8 of 49 patients developed recurrence. Average disease-free survival (DFS) was 67.4 months and 5-year DFS rate was 84%. Neoadjuvant chemotherapy in NPC increased disease-free survival rates, but failed to increase general survival. In our study, our patients disease-free survival and 5-year overall survival is quite good, these values have been found promising for the treatment of nasopharyngeal cancer. So this treatment regimen became a promising treatment choice due to its tolerable toxicity.