Skolyozlu hastalarda lumbal vertebraların morfometrik olarak incelenmesi; radyo-,anatomik çalışma
Morphometric examination of lumbar vertebrae in patients with scoliosis; radio-anatomical study
  1. Tez No: 873741
  2. Yazar: SELMA ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER, DOÇ. DR. DUYGU AKIN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Skolyozlu Hastalarda Lumbal Vertebraların Morfometrik Olarak İncelenmesi; Radyo-,Anatomik Çalışma Skolyoz omurganın üç boyutta eğrilmesiyle açığa çıkan sıkça rastlanılan omurga deformitelerinden biridir. Skolyoz vertebralarda yapısal değişikliklere neden olmaktadır. Bu çalışmada skolyozlu bireylerin lumbal vertebralarını Bilgisayarlı Toöografi görüntülerinin incelenmesi amaçlandı. Retrospektif olarak yapılan çalışmamız skolyoz tanısı almış ve skolyoz grafisi, lomber tomografisi görüntüleri çekilmiş 22'si erkek, 48'i kadın olmak üzere toplam 70 skolyozlu hasta ve 31'i erkek, 19'u kadın olan toplam 50 normal birey dahil edildi. Skolyozlu hasta ve normal bireylerin AP (antero-posterior) grafilerinde cobb açıları ve lumbal 1'den lumbal 5'e kadar olan vertebralar üzerinde proccesss transversus, pedinculus arcus, lamina arcus, corpus ve canalis vertebra olmak üzere beş grup altında 18 adet morfometrik ölçüm gerçekleştirildi. Çalışmamızda kontrol-hasta, sağ-sol, cinsiyet, yaş grubu ( 0-9 yaş aralığı, 10-14 yaş aralığı ve 15 yaş ve üstü) ve cobb açı sınıflandırlması (10 derece altı, 10-20, 20-40 ve 40 derece ve üstü) morfometrik ölçüm verileri ile karşılaştırıldı. SPSS 21 programı ile bağımlı t, bağımsız t ve One-Way Anova testleri ile istatiksel analizleri yapıldı. Çalışmamızda cobb açısına göre 10 derece altında %41,7'i, 10 ile 20 derece arsaında %19,2'i, 20 ile 40 arasında %31,7'si ve 40 derece ve üstü %7,5'i oluşmaktadır. Cobb açısı cinsiyetler arasında fark istatiksel olarak anlamlı bulunmaz iken yaş grupları arasında istatiksel olarak anlamlı bulundu. Kontrol grubunda tüm morfometrik ölçümler erkeklerde kadınlardan daha büyük değerlere sahip iken hasta grubunda bu değişkenlik göstermektedir. Corpus vertebralis'lerinin yüksekliği (CVh) hasta gubunda kontrol grubundan büyüktü. Kontrol ve hasta grubunda proccessus transversus arası mesafe L1 seviyesinde hem sağ hem de sol tarafta hasta grubunda küçük ve istatiksel olarak anlamlı bulundu. Pediculus arcus vertebrae'lerinin axis uzunluğu(PAVau) değerini hasta verileri kontrol grubuna göre ve sol veriler sağ verilere göre daha küçük ve istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sağ ve sol PAVau ölçüm değeri kontrol ve hasta grubunda tüm yaş gruplarında yaşla beraber artış göstermekte ve istatiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi. Corpus vertebralis'lerinin yüzey alanı (CVya) kontrol grubunda büyük iken canalis vertebralis yüzey alanı(CaVya) hasta grubunda büyüktü. Canalis vertebralis yüzey alanı(CaVya) ölçüm değerleri kontrol grubunda erkek-kadın L1, L4, L5 vertebralarda istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi. Çalışmamızda canalis vertebralis transvers genişliği(CaVtg) ölçüm değerini kontrol grubunda erkek-kadın bireylerde sadece L2'de istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi. Skolyozu olan bireylerde en düşük canalis vertebralis'lerinin anteroposterior genişliği(CaVapg) değerini 1,69±0,23 cm olarak buldu. Çalışmamızın sonucunda skolyozlu bireylerde omurgaların morfolojik olarak incelenmesi normal bireylere göre cerrahide kullanılacak materyallerin seçimine yol gösterici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Morphometric examination of lumbar vertebrae in patients with scoliosis; Radio-anatomical study Scoliosis is one of the most common spinal deformities caused by the curvature of the spine in three dimensions. Scoliosis causes structural changes in the vertebrae. In this study, it was aimed to examine the Computerized Tomography images of the lumbar vertebrae of individuals with scoliosis. Our retrospective study included a total of 70 patients with scoliosis, 22 males and 48 females, who were diagnosed with scoliosis and had scoliosis radiography and lumbar tomography images taken, and a total of 50 normal individuals, 31 males and 19 females. Cobb angles and 18 morphometric measurements were made on the vertebrae from lumbar 1 to lumbar 5 in AP (antero-posterior) radiographs of patients with scoliosis and normal individuals under five groups: process transversus, pedunculus arcus, lamina arcus, corpus and canalis vertebra. . In our study, control-patient, right-left, gender, age group (0-9 age range, 10-14 age range and 15 years and above) and Cobb angle classification (under 10 degrees, 10-20, 20-40 and 40 degrees). and above) were compared with morphometric measurement data. Statistical analyzes were performed using dependent t, independent t and One-Way Anova tests with the SPSS 21 program. In our study, according to the Cobb angle, 41.7% is below 10 degrees, 19.2% is between 10 and 20 degrees, 31.7% is between 20 and 40, and 7.5% is 40 degrees and above. While the difference in Cobb angle was not statistically significant between genders, it was found to be statistically significant between age groups. The distance between proccessus transversus in the control and patient groups was found to be small and statistically significant in the patient group on both the right and left sides at the L1 level. While all morphometric measurements have higher values in males than females in the control group, this varies in the patient group. In our study, we found our smallest pediculus arcus vertebralis (PAVg) width value to be 5.74±2.27 mm at L1 and our largest value to be 16.83±15.69 mm at L5 in the patient group with scoliosis. We found the axis length (PAVau) value of the pedicle arcus vertebrae to be 52.2±0.6 mm at L3 in men, with the highest value in the patient group. Right and left PAVau measurement values increase with age in all age groups in the control and patient groups. The anteroposterior width (CVapg) measurement value of the corpus vertebralis was greater in the control group than in the patient group. The height of the corpus vertebralis in the coronal axis (CVkh) was greater in the patient group than in the control group. While the surface area of the corpus vertebralis (CVya) was large in the control group, the surface area of the canalis vertebralis (CaVya) was large in the patient group. Canalis vertebralis surface area (CaVya) measurement values were found to be statistically significant in male and female L1, L4, L5 vertebrae in the control group. In our study, the canalis vertebralis transverse width (CaVtg) measurement value was found to be statistically significant only in L2 in male and female individuals in the control group. We found the lowest anteroposterior width (CaVapg) value of the vertebral canal in individuals with scoliosis to be 1.69±0.23 cm. As a result of our study, morphological examination of the spine in individuals with scoliosis guides the selection of materials to be used in surgery compared to normal individuals.