Postmenopozal dönemdeki kadınların genital benlik imajının cinsel yaşam kalitesi, evlilik uyumu ve yaşam tatminine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of genital self-image of postmenopausal women on quality of sexual life, marital adjustment and life satisfaction
  1. Tez No: 873750
  2. Yazar: NUR ŞİFA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA USLU ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma postmenopozal dönemdeki kadınların genital benlik imajının cinsel yaşam kalitesi, evlilik uyumu ve yaşam tatmini üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte gerçekleştirilen araştırma Nisan-Haziran 2023 tarihlerinde Nevşehir Devlet Hastanesi polikliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmaya 268 postmenopozal dönemdeki kadın dahil edilmiştir. Araştırma verileri Tanıtıcı Özellikler Veri Toplama Formu, Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği, Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği, Evlilikte Uyum Ölçeği ve Yaşam Tatmini Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon testi ve hiyerarşik doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan postenopozal dönemdeki kadınların yaş ortalaması 54,70±5,22 yıldır. Araştırma sonuçlarına göre; Genital Benlik İmajı Ölçeği puan ortalaması 17,24±3,34; Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması 66,26±20,26; Evlilikte Uyum Ölçeği puan ortalaması 43,47±10,20; Yaşam Tatmini Ölçeği puan ortalaması 21,04±6,72 olduğu saptanmıştır. Araştırmada postmenopozal dönemdeki kadınların genital benlik imajının cinsel yaşam kalitesi ile pozitif yönlü, orta düzeyde (r=0,512; p=0,001); evlilikte uyum ile pozitif yönlü, orta düzeyde (r=0,480; p=0,001); yaşam tatmini ile pozitif yönlü, orta düzeyde (r=0,422; p=0,001) ilişkisi olduğu saptanmıştır. Postmenopozal dönemdeki kadınların genital benlik imajı cinsel yaşam kalitesindeki varyansın %31'ini (β=0,468, p=0,001); evlilik uyumundaki varyansın %23'ünü (β=0,473, p=0,001); yaşam tatminindeki varyansın %24'ünü (β=0,450, p=0,001) açıkladığı saptanmıştır. Araştırma sonuçları postmenopozal dönemdeki kadınların genital benlik imajının cinsel yaşam kalitesi, evlilik uyumu ve yaşam tatmini üzerinde yadsınamayacak etkisi olduğu söylenebilir. Bu nedenle postmenopozal dönemdeki kadınların genital benlik imajı düzeylerinin arttırılmasına yönelik sağlık eğitimi ve destek programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to evaluate the effect of genital self-image of women in the postmenopausal period on sexual quality of life, marital adjustment, and life satisfaction. The descriptive study was conducted in the outpatient clinics of Nevşehir State Hospital. A total of 268 women in the postmenopausal period were included in the study. Research data were collected using the Descriptive Characteristics Data Collection Form, Female Genital Self-Image Scale, Sexual Quality of Life Scale, Marital Adjustment Scale, and Life Satisfaction Scale. Descriptive statistics, independent t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation test, and hierarchical linear regression analysis were used for data analysis. The mean age of the women participating in the research in the postmenopausal period was 54.70 ± 5.22 years. According to the research results; it was found that the mean score of the Female Genital Self-Image Scale was 17.24 ± 3.34; Sexual Quality of Life Scale mean score was 66.26 ± 20.26; Marital Adjustment Scale mean score was 43.47 ± 10.20; Life Satisfaction Scale mean score was 21.04 ± 6.72. According to the research, there was a positive, moderate level relationship between genital self-image of women in the postmenopausal period and sexual quality of life (r=0.512; p=0.001); marital adjustment (r=0.480; p=0.001); and life satisfaction (r=0.422; p=0.001). It was found that genital self-image of women in the postmenopausal period explained 31% of the variance in sexual quality of life (β=0.468, p=0.001); 23% of the variance in marital adjustment (β=0.473, p=0.001); and 24% of the variance in life satisfaction (β=0.450, p=0.001). The research results suggest that genital self-image of women in the postmenopausal period has an undeniable effect on sexual quality of life, marital adjustment, and life satisfaction. Therefore, it is recommended to develop health education and support programs aimed at increasing the levels of genital self-image of women in the postmenopausal period.