Obez ve obez olmayan postmenopozal kadınların kemik mineral yoğunluğu, insülin direnci ve diyet inflamatuar indeks puanı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between bone mineral density, insulin resistance, and dietary inflammatory index score of obese and non-obese postmenopausal women
- Tez No: 873749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FİSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma 29 Mayıs Devlet Hastanesi Radyoloji Polikliniğinde kemik mineral yoğunluğu ölçümü yapılan menopoza giren kadınların, insülin direnci varlığının ve diyet inflamatuar indeks puanlarının incelenmesi amacıyla yürütülen kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya, 35 yaş üzerindeki gönüllü 167 postmenopozal kadın (normal: 61, %36,5; hafif şişman: 52, %31,2; obez:54, %32,3) katılmıştır. Anket formuyla kadınlara ilişkin genel bilgiler, beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik besin tüketim kaydı ve kalsiyum tüketim sıklığı bilgileri alınmış, hasta dosyalarından kan bulgularına ulaşılmış, antropometrik ölçümleri alınmıştır. Normal, hafif şişman ve obez gruptaki kadınların yaş ortalaması sırasıyla: 59,8±7,6 yıl, 60,5±7,3 yıl, 62,8±7,2 yıl'dır (p>0,05). Obez gruptaki kadınların diyetle günlük enerji, karbonhidrat alım miktarlarının normal BKİ'deki kadınlara göre daha fazla olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This cross-sectional research was conducted to examine the presence of insulin resistance and diet inflammatory index scores of menopausal women who had their bone mineral density measured at the Radiology Polyclinic of 29 Mayıs State Hospital. 167 voluntary menopausal women over the age of 35 (normal: 61, 36.5%; overweight: 52, 31.2%; obese: 54, 32.3%) participated in the study. With the survey form, general information about women, nutritional habits, 24-hour dietary recall method and calcium frequency questionary information were obtained, blood findings were obtained from patient files, and anthropometric measurements were taken. The average age of women in the normal, overweight and obese groups is: 59.8±7.6 years, 60.5±7.3 years, 62.8±7.2 years, respectively (p>0.05). It was determined, women in the obese group intake more daily energy and carbohydrates than women with normal BMI (p0.05).