Servikal disk hernisi tedavisinde fizyoterapiye ek olarak uygulanan kayropraktik tedavinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of chiropractic treatment applied in addition to physiotherapy in the treatment of cervical disc hernia
  1. Tez No: 873763
  2. Yazar: NURİ ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı servikal disk hernisi tedavisinde kayropraktik yöntemlerin etkinliğini araştırmaktır. Çalışmaya, servikal disk hernisi tanısı almış 20-50 yaş Aralığındaki 50 hasta dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak deney ve kontrol grubuna ayrıldı. Kontrol grubundaki hastalara konvansiyonel fizyoterapi yöntemleri ile tedavi uygulandı. Deney grubundaki hastalara konvansiyonel fizyoterapi programına ek olarak kayropraktik tedavi programı uygulandı. Konvansiyonel fizyoterapi haftada 5 gün 4 hafta uygulanırken; kayropraktik tedavi haftada 2 gün olacak şekilde uygulandı. Katılımcılar; Boyun özürlülük sorgulama anketi, McGill melzack agrı anketi, Bournemouth boyun anketi ile tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Boyun özürlülük sorgulama anketi, Bournemouth boyun anketi ve Melzack ağrı anketi tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerleri iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı bulunamadı(p˃0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of chiropractic methods in the treatment of cervical disc herniation. 50 patients between the ages of 20 and 50 who were diagnosed with cervical disc herniation were included in the study. Participants were randomly divided into experimental and control groups. Patients in the control group were treated with conventional physiotherapy methods. Chiropractic treatment program was applied to the patients in the experimental group in addition to the conventional physiotherapy program. While conventional physiotherapy is applied 5 days a week for 4 weeks; Chiropractic treatment was applied 2 days a week. Participants; Neck disability questionnaire, McGill Melzack pain questionnaire and Bournemouth neck questionnaire were evaluated before and after the treatment. Neck disability questionnaire, Bournemouth neck questionnaire and Melzack pain questionnaire pre-treatment and post-treatment values were not statistically significant between the two groups (p˃0.05).