Öğretmenlerin EBA üzerinden verilen canlı derslere ilişkin görüşleri
Teachers views regarding live lessons owing to EBA
  1. Tez No: 873764
  2. Yazar: AYKUT DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ERYILMAZ TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin Eğitim Bilişim Ağı'na entegre edilen canlı ders özelliğinin erişim, işlevsellik ve etkileşim düzeyleri hakkındaki görüşlerini cinsiyet, mesleki deneyim, okul kademesi, eğitim durumu, derse bağlanılan cihaz, sistemi günlük kullanım süresi, branş değişkenlerine göre incelemektir. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“EBA Canlı Ders”ölçeği ile toplanmıştır. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kars ilinde görev yapan 770 öğretmene ölçek uygulanmıştır. Verilerin istatiksel analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA, Games-Howell, Hocberg GT2 testlerinden faydalanılarak SPSS programı aracılığıyla analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet değişkenine ilişkin erişim alt boyutunda anlamlı bir fark bulunmuştur. Erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere göre canlı derse erişimi daha sorunsuz gördükleri tespit edilmiştir. Mesleki deneyim değişkenine göre ise işlevsellik ve etkileşim alt boyutlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yapılan çoklu karşılaştırma testinde işlevsellik alt boyutunda 6-10 yıl arası deneyime sahip olan öğretmenlerin 21 yıl ve üstü deneyime sahip olan öğretmenlere göre canlı ders özelliğini daha kullanışlı buldukları görülürken etkileşim alt boyutunda ise 0-5 yıl arasında deneyime sahip öğretmenlerin diğer deneyim gruplarındaki öğretmenlere göre canlı dersi daha fazla etkileşimli buldukları tespit edilmiştir. Okul kademesi değişkenine göre ise erişim ve etkileşim alt boyutlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. İlkokulda görev yapan öğretmenlerin okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere göre canlı derse erişimi daha sorunsuz gördükleri tespit edilirken, ortaokuldaki öğretmenlerin liselerdeki öğretmenlere göre canlı dersi daha fazla etkileşimli bulduklar ı görülmüştür. Branş değişkenine göre ise etkileşim alt boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bilişim öğretmenlerinin biyoloji ve kimya öğretmenlerine göre canlı dersi daha etkileşimli buldukları tespit edilmiştir. Eğitim durumu değişkenine göre ise erişim alt boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Lisansüstü eğitim durumuna sahip öğretmenler lisans eğitim durumuna sahip öğretmenlere göre canlı derse erişimde daha az sorunla karşılaştıkları tespit edilmiştir. Sistemi günlük kullanım süresi değişkenine göre incelendiğinde ise erişim ve etkileşim alt boyutunda anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Günlük 0-1 saat ve 2-3 saat arası canlı dersi kullanan öğretmenlerin 6 saat ve üzeri kullanan öğretmenlere göre canlı derse erişimin sağlanabilirliğini sorunsuz gördükleri tespit edilirken günlük 0-1 saat ve 2-3 saat arası EBA Canlı Dersi kullanan öğretmenlerin 4-5 saat arasında kullanan öğretmenlere göre EBA Canlı Ders'i daha fazla etkileşimli buldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak öğretmenlerin EBA Canlı Derse yönelik görüşlerinin erişim boyutunda cinsiyet, okul kademesi, eğitim durumu ve sistemi günlük kullanım süresi değişkenlerinde, işlevsellik boyutunda mesleki deneyim değişkeninde, etkileşim boyutunda mesleki deneyim, okul kademesi, sistemi günlük kullanım süresi, branş değişkenlerinde, ölçeğin tamamında ise mesleki deneyim ve sistemi günlük kullanım süresi değişkenlerinde anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Elde edilen bulgular literatür ile karşılaştırılarak tartış ılmış ve bu konu üzerine gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of teachers about the access, functionality and interaction levels of the live lesson feature integrated into the Education Information Network according to gender, professional experience, school level, education level, device connected to the lesson, daily usage time of the system, and branch variables. The data were collected with the“EBA Live Lesson”scale developed by the researcher. The scale was applied to 770 teachers working in Kars province in the 2021-2022 academic year. In the statistical analysis of the data, independent sample t test, one-way ANOVA, Games-Howell, Hocberg GT2 tests were used and analyzes were carried out through SPSS program. As a result of the research, a significant difference was found in the access sub-dimension related to gender variable. It was determined that male teachers saw access to the live lesson more problematic than female teachers. According to the professional experience variable, a significant difference was found in the functionality and interaction sub-dimensions. In the multiple comparison test, in the functionality sub-dimension, teachers with 6-10 years of experience found the live lesson feature more useful than teachers with 21 years of experience and above, while in the interaction sub-dimension, teachers with 0-5 years of experience found the live lesson more interactive than teachers in other experience groups. According to the school level variable, a significant difference was found in the access and interaction sub-dimensions. It was found that teachers working in primary schools saw access to the live lesson more problematic than teachers working in pre-school education institutions, while teachers working in secondary schools found the live lesson more interactive than teachers working in high schools. A significant difference was found in the interaction sub-dimension according to the branch variable. It was determined that informatics teachers found the live lesson more interactive than biology and chemistry teachers. A significant difference was found in the access sub-dimension according to the education level variable. It was found that teachers with postgraduate education encountered fewer problems in accessing live lessons than teachers with undergraduate education. When analyzed according to the daily usage time of the system, a significant difference was found in the access and interaction sub-dimension. It was determined that the teachers who used the live lesson between 0-1 hours and 2-3 hours per day saw the availability of access to the live lesson as problematic compared to the teachers who used it for 6 hours or more, while the teachers who used EBA Live Lesson between 0-1 hours and 2-3 hours per day found EBA Live Lesson more interactive than the teachers who used it between 4-5 hours per day. As a result, it was seen that teachers' opinions about EBA Live Lesson differed significantly in the variables of gender, school level, educational status and daily use of the system in the access dimension, in the variables of professional experience in the functionality dimension, in the variables of professional experience, school level, daily use of the system, branch in the interaction dimension, and in the variables of professional experience and daily use of the system in the whole scale. The findings were discussed by comparing them with the literature and suggestions for future studies on this subject were presented.