Psikolojik danışmanlarda dijital bağımlılık düzeyi ile genel erteleme eğilimi ilişkisi
The relationship between digital addiction level and general procrastination tendency in psychological counselors
- Tez No: 873794
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, psikolojik danışmanlarda dijital bağımlılık düzeyi ve genel erteleme eğilimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca psikolojik danışmanların dijital bağımlılık ve genel erteleme puanları çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde görev yapan psikolojik danışmanlar oluşturmaktadır. Araştırmaya ilişkin veriler; Arslan ve diğerleri (2015) tarafından geliştirilen“Dijital Bağımlılık Ölçeği”ve Çakıcı ve diğerleri (2003) tarafından geliştirilen“Genel Erteleme Eğilimi Ölçeği”ile toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda psikolojik danışmanların genel erteleme eğilimi puanları ile cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkeni arasında anlamlı fark olmadığı; yaş, kıdem, medeni durum ve günlük internet kullanım süreleri ile anlamlı düzeyde fark olduğu sonucu elde edilmiştir. Psikolojik danışmanların dijital bağımlılık puanları ile cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkeni arasında anlamlı fark olmadığı; yaş, kıdem, medeni durum, bağımlılık eğitimi alıp almama durumu ve günlük internet kullanım süreleri arasında anlamlı düzeyde fark olduğu sonucu elde edilmiştir. Dijital bağımlılığın alt boyutlarından oyun boyutu, yalnızca cinsiyet ve kıdeme göre; sosyal medya boyutu, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, kıdem ve bağımlılık eğitimi alıp almama durumuna göre; günlük hayata etki boyutu ise yaş, medeni durum, kıdem ve bağımlılık eğitimi alıp almama durumuna göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Psikolojik danışmanların dijital bağımlılık ve alt boyut puanları ile genel erteleme puanları arasında orta düzeyde, anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğu görülmektedir. Regresyon analizi sonucunda ise dijital bağımlılık düzeyinin, genel ertelemenin anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the level of digital addiction and general procrastination tendency in psychological counselors was examined. Additionally, psychological counselors' digital addiction and general procrastination scores were examined in terms of various variables. The population of the research consists of psychological counselors working in Gaziantep in the 2022-2023 academic year. Data regarding the research; Arslan et al.“Digital Addiction Scale”developed by Çakıcı et al. (2015) It was collected with the“General Procrastination Tendency Scale”developed by (2003). The analysis of the study was done with SPSS 27 program. As a result of the analysis, it was found that psychological counselors' general procrastination scores did not differ according to gender and education level. It was concluded that there were significant differences according to age, seniority, marital status and daily internet usage time. It was found that psychological counselors' digital addiction scores did not differ according to gender and education level. It was concluded that there were significant differences according to age, seniority, marital status, whether or not addiction training was received, and daily internet usage time. The gaming dimension, one of the sub-dimensions of digital addiction, is ranked only according to gender and seniority; According to social media size, age, education level, marital status, seniority and whether or not they have received addiction training; The size of its impact on daily life varies significantly depending on age, marital status, seniority and whether or not addiction training has been received. It appears that there is a moderate, significant and positive correlation between psychological counselors' digital addiction and sub-dimension scores and their general procrastination scores. As a result of the regression analysis, it was seen that the level of digital addiction was a significant predictor of general procrastination.