ADDIE Modeline göre 7. sınıf öğrencilerine yönelik çevrim içi fen deneylerinin geliştirilmesi
Development of online science experiments for 7th grade students according to ADDIE Model
- Tez No: 873795
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Geçtiğimiz yıllarda yaşanan ve etkisi uzun süren Koronavirüs salgını nedeniyle eğitim-öğretim faaliyetleri çevrim içi ortamda gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte fen bilimleri öğretmenlerinin derslerinde en çok problem yaşadığı durumlardan birinin çevrim içi deneylere yönelik öğretim materyali tasarımı olduğu görülmüştür. Bu bağlamda çevrim içi ortamda gerçekleştirilen fen bilimleri dersleri için deney etkinliklerinin planlanması önem arz etmektedir. Bu çalışmada 7. Sınıf ortaokul öğrencilerine yönelik çevrim içi deney etkinlikleri tasarlama ve uygulama sürecindeki yansımaları değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma Rize'nin Pazar ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören toplam 19 7. sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Çalışmada, tasarım ve geliştirme araştırması yöntemlerinden ADDIE modeli temel alınmıştır. ADDIE modeli analiz, tasarım ve geliştirme, uygulama ve değerlendirme olmak üzere 3 aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler, rubrik ve gözlemden yararlanılmıştır. Elde edilen nitel veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Verilerin analizi sonucu çevrim içi deneylerin uygulama sürecinde karşılaşılan sorunların başında teknik sıkıntıların geldiği görülmüştür. Aynı zamanda öğrencilerin çevrim içi uygulanan deneyler yoluyla konuyu yanlış kavramalarına engel olduğunu ve hipotez kurma becerilerine katkı sağladığını düşündükleri görülmüştür. Araştırma sonucunda çevrim içi fen bilimleri dersinde uygulanan deneylerin hedefe yönelik öğretim tasarımı yapıldığında öğrencilerin ilgilerinin arttığı ve kavram öğrenmelerini kolaylaştırdığı anlaşılmıştır. Bu bağlamda çevrim içi ortamda uygulanan deneyler belirlenirken; öğrencilere göre, ilgi çekici olmasına, motivasyon sağlamasına, hazırlanan etkinliklere ilişkin etkileşim yönünden zengin içeriklerin seçilmesine ve çevrim içi etkinlikler uygulanırken öğrencilerin internet bağlantısı, dijital kaynağa sahip olması gibi teknik konuların göz önünde bulundurulmasına özen gösterilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the long-lasting coronavirus pandemic in recent years, education and training activities were carried out online. In this process, it has been observed that one of the most common problems experienced by science teachers in their lessons is the design of teaching materials for online experiments. In this context, it is important to plan experimental activities for science courses conducted online. In this study, it was aimed to evaluate the reflections in the process of designing and implementing online experiment activities for 7th grade middle school students. The research was conducted with a total of 19 7th grade students studying in a secondary school in Pazar district of Rize. The study was based on the ADDIE model, one of the design and development research methods. The ADDIE model was carried out in three stages: analysis, design and development, implementation and evaluation. Semi-structured interviews, rubrics and observation were used to collect data. The qualitative data obtained were subjected to descriptive analysis. As a result of the analysis of the data, it was seen that technical problems were the main problems encountered in the implementation process of online experiments. At the same time, it was seen that the students thought that the experiments applied online prevented them from misunderstanding the subject and contributed to their hypothesizing skills. As a result of the research, it was understood that the experiments applied in the online science course increased the students' interest and facilitated their concept learning when the target-oriented instructional design was made. In this context, while determining the experiments applied in the online environment; it is recommended that attention should be paid to be interesting, to provide motivation, to select content rich in terms of interaction related to the prepared activities, and to consider technical issues such as internet connection and digital resources while implementing online activities.