Sermaye piyasası hukukunda güveni kötüye kullanma suçu (6362 sayılı SerPK m. 110/1-a)
Crime of abuse of trust in capital market law (law no. 6362 art. 110/1-a)
  1. Tez No: 873798
  2. Yazar: EYÜP MERT ÖZSÜER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 155'inci maddesinde yer alan tanımına baktığımızda güveni kötüye kullanma suçu, başkasına ait bir malı uhdesinde“muhafaza etmek veya belirli bir şekilde kullanmak üzere”zilyetliğini devralmış olan kişinin, zilyetliğin kendisine devri ile amaçlananın dışında devredilen üzerinde“kendisinin veya başkasının yararına tasarrufta bulunması”veya“devir olgusunu inkâr”etmesidir. 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 110'uncu maddesi ile düzenlenen güveni kötüye kullanma suçu, bu madde ile örtüşür mahiyette ve esasen bu suçun nitelikli bir hali olarak düzenlenmiştir. Çalışmamız, suçun Sermaye Piyasası Kanunu'nun 110/1-a maddesinde düzenlenen nitelikli halini konu edinmektedir. Bu kapsamda suç, sermaye piyasası hukuku özelindeki temel hususlar gözetilerek incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın Birinci Bölümünde sermaye piyasasına ilişkin kavramlar, sermaye piyasası araçları, sermaye piyasası kurumları, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yapısı ile genel itibariyle sermaye piyasası hukuku kavramı ele alınmıştır. Yukarıda ifade ettiğimiz üzere Sermaye Piyasası Kanunu'nda düzenlenen güveni kötüye kullanma suçu, Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen güveni kötüye kullanma suçunun nitelikli hali olarak düzenlendiğinden; konunun daha etkin bir şekilde irdelenebilmesi adına öncelikle suçun Türk ceza hukuku açısından ele alınması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda çalışmamızın İkinci Bölümü'nde korunan hukuki yarar, suçun maddi ve manevi unsurları ile hukuka aykırılık unsuru, suçun Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen temel hali bakımından incelenmiştir. Son olarak Üçüncü Bölümde güveni kötüye kullanma suçu sermaye piyasası hukuku ilkeleri ve Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında ele alınarak incelenmiştir. Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kanunu'nda düzenlenen güveni kötüye kullanma suçu, korunan hukuki yarar, suçun maddi ve manevi unsurları, hukuka aykırılık unsuru, suçun özel görünüş biçimleri, soruşturma ve kovuşturma usulleri ile yaptırımlar ele alınmış ve suç birtakım benzer suç tipleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As defined in the Turkish Penal Code No. 5237, the crime of abuse of trust is when a person who has taken over the possession of someone else's property“in order to preserve it or use it in a certain way”,“disposes”on the transferred property for his own or someone else's benefit other than what was intended by transferring the possession to himself or“denying the fact of transfer”. This type of crime is regulated by Article 155 of the Turkish Penal Code, and the crime of abuse of trust, regulated by Article 110 of the Capital Market Code No. 6362, is in line with this article and is essentially a qualified form of this crime. Our study deals with the qualified form of the crime regulated in Article 110/1-a of the Capital Market Code. In this context, crime has been examined by taking into account the basic issues specific to capital market law. In the First Part of our study, which consists of three parts, concepts related to the capital market, capital market instruments, capital market institutions, the structure of the Capital Markets Board and the concept of capital market law in general are discussed. As we stated above, since the crime of abuse of trust regulated in the Capital Markets Law is regulated as a qualified version of the crime of abuse of trust regulated in the Turkish Penal Code; In order to examine the issue more effectively, the need to first examine the crime in terms of Turkish criminal law has emerged. In this context, in the Second Part of our study, the legal interest protected, the material and moral elements of the crime, the element of unlawfulness, and the basic state of the crime regulated in the Turkish Penal Code were examined. Finally, in the Third Chapter, the crime of breach of trust is examined within the scope of capital market law principles and the Capital Markets Code. In this context, the crime of breach of trust regulated in the Capital Markets Code, the protected legal interest, the material and moral elements of the crime, the element of unlawfulness, the special appearance of the crime, investigation and prosecution procedures and sanctions are discussed, and the crime is compared with some similar crime types.