Kişisel verileri yok etmeme suçu
The crime of failure to destroy personal data
  1. Tez No: 873797
  2. Yazar: ONUR CAN ANADUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kişisel Verileri Yok Etmeme Suçu başlıklı tez çalışmam 3 bölümden oluşmaktadır. Bu tez çalışmamızın ilk bölümünde kişisel verilerin korunması hukuku hakkında genel bilgilendirme yapılmış ve bu bilgilendirmelerde temel kavramlar ve bu kavramların ilişkili olduğu teknik terimler açıklanmış ve detaylandırılmıştır. Bununla birlikte ulusal ve uluslararası düzenlemelere değinilmiştir. Tez çalışmamızın ikinci bölümünde ise kişisel verilerin korunması ile ilgili temel ilkelerden, unutulma hakkından, kişisel verilerin korunması hakkından ve temel hak ve özgürlüklerden bahsedilmiştir. Tez çalışmamızın son bölümünde ise TCK madde 138'de yer alan Kişisel Verileri Yok Etmeme Suçu incelenmiştir. Suç tipinin TCK dışındaki diğer kanunlar ile karşılaştırılması yapılmış ve ilgili düzenlemeler incelenmiştir. Bu suç kapsamında suç tipi ile ilgili olarak korunan hukuki değer, suçun maddi ve manevi unsurları, hukuka uygunluk sebepleri ve suçun özel görünüş biçimleri gibi konular detaylandırılmış ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
My thesis titled The Crime of Failure to Destroy Personal Data consists of 3 chapters. In the first part of this thesis, general information about the law of protection of personal data was given and in this information, the basic concepts and the technical terms related to these concepts were explained and detailed. Additionally, national and international regulations are mentioned. In the second part of our thesis, the basic principles regarding the protection of personal data, the right to be forgotten, the right to protection of personal data and fundamental rights and freedoms are mentioned. In the last part of our thesis study, the Crime of Failure to Destroy Personal Data in Article 138 of the Turkish Penal Code was examined. The type of crime was compared with other laws other than the Turkish Penal Code and the relevant regulations were examined. Within the scope of this crime, issues such as the protected legal value related to the crime type, the material and moral elements of the crime, the reasons for legality and the special appearance of the crime are detailed and explained.