Hikâye küplerinin ilkokul öğrencilerinin hikâye yazma becerisine etkisi
The effect of story cubes on story writing skills of primary school students
  1. Tez No: 873804
  2. Yazar: FAHRİ TANIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Türkçe dersinde öğrencilerin en çok zorlandıkları öğrenim alanı yazmadır. Çünkü yazma hem psikomotor hem de bilişsel becerilerin kullanılmasını gerektiren bir öğrenme alanıdır. Bu nedenle öğrencilerin yazma becerilerinin geliştirilmesi amacıyla birçok yöntem, teknik ve materyaller kullanılmaktadır. Bu materyallerden birisi öğrencilerin yazma becerilerini geliştireceği düşünülen hikâye küpleridir. Araştırmada hikâye küplerinin öğrencilerin yazdıkları hikâyede kullandıkları kelime, cümle, gerçek ve hayali unsurlar, zaman, mekân ve karakter ögelerinin çeşitliliği, olay örgüsündeki tutarlılığı, karakter özelliklerinin belirginliği, mekân ve zaman ögesinin uygun aktarımı ve serim, düğüm, çözüm bölümlerinin uygunluğu üzerindeki etkisinin incelemesi amaçlanmaktadır. Araştırmada hikâye küp yöntemiyle yapılan hikâye yazma uygulamalarının öğrencilerin hikâye yazma becerileri üzerindeki etkilerini incelemek amaçlandığından nicel araştırma yöntemlerinden olan deneysel desen tercih edilmiştir. Araştırmada ön test-son test deney ve kontrol gruplu gerçek deneysel desen kullanılmıştır. Dört grubun benzerlik dereceleri ön test ile belirlenmiştir. Dört grup arasından birbirine denk olan iki gruptan biri kontrol grubu diğeri ise deney grubu olmak üzere yansız bir şekilde atanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Sakarya ili Erenler ve Adapazarı ilçelerine bağlı iki okulun üçüncü sınıfları oluşturmaktadır. Bu sınıflar ön test uygulaması sonucunda birbirine denk olan dört sınıf arasından belirlenmiştir. Araştırmanın deney grubu 13 kişi, kontrol grubu 13 kişi olmak üzere toplam 26 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Uzman görüşü alınarak oluşturulan hikâye yazma değerlendirme formu kullanılarak veriler toplamıştır. Oluşturulan değerlendirme formu ile deney ve kontrol grubuna ön test uygulanmıştır. Daha sonra deney grubuna haftada iki saat olmak üzere toplamda 10 hafta boyunca hikâye küp yöntemi kullanılarak hikâye yazdırılmıştır. Kontrol grubunda ise hiçbir uygulama yapılmamıştır. On haftanın sonunda hikâye küp uygulamaları yapılan deney ve hikâye küp uygulamaları yapılmayan kontrol grubuna oyuncak konulu hikâye yazdırılmıştır. Elde edilen puanların hikâye yazma değerlendirme formuna işlenmesi suretiyle son test yapılmıştır. Verilerin analizinde gruptaki öğrencilerin sayıları 30'dan az olduğu için non-parametrik testlerden olan Wilcoxon ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Wilcoxon işaretli sıralar testi, deney grubunun ön test ve son test analiz sonuçlarının karşılaştırılması amacıyla kullanılmıştır. Yapılan Wilcoxon testi sonucunda hikâye küp uygulamaları yapılan deney grubunun ön test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubunun ön testleri ve son testlerinin karşılaştırılması için de Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Yapılan Mann Whitney U testi sonucunda hikâye küp yöntemi kullanılan deney grubu ve hikâye küp uygulamaları yapılmayan kontrol grubu öğrencilerinin hikâye yazma becerilerine yönelik ön test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Hikâye küpleri ile hikâye yazma becerisi kazandırılan deney grubu öğrencilerine ait kelime, cümle, hayali unsur, zaman, mekân, karakter sayılarının, zaman unsurunun uygunluk puanlarının ve karakter özelliklerinin belirginlik puanlarının arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The most challenging area of learning for students in Turkish classes is writing. This is because writing is a learning domain that requires the use of both psychomotor and cognitive skills. Therefore, various methods, techniques, and materials are used to improve students' writing skills. One of these materials is story cubes, believed to enhance students' writing skills. The aim of the research is to examine the impact of story cubes on the variety of words, sentences, real and imaginary elements used by students in their written stories, as well as the consistency of plot elements, clarity of character traits, appropriate portrayal of time and place elements, and the coherence of exposition, climax, and resolution sections. The research aimed to examine the effects of narrative writing exercises conducted through the story cube method on students' narrative writing skills; hence, an experimental design, a quantitative research method, was preferred. The study employed a pre-test-post-test experimental design with experimental and control groups. The similarity levels among the four groups were determined through pre-tests. Two groups with similar characteristics were randomly assigned, with one designated as the control group and the other as the experimental group in an unbiased manner. The study group consists of third-grade classes from two schools in the Erenler and Adapazarı districts of Sakarya province during the 2022-2023 academic year. These classes were selected from four classes that were determined to be equivalent through the pre-test application. The experimental group consisted of 13 students, and the control group consisted of 13 students, making a total of 26 participants. Data was collected by using a story writing evaluation form created with expert opinions. The evaluation form was administered as a pre-test to both the experimental and control groups. Subsequently, the experimental group was asked to write stories using story cubes for a total of 10 weeks, two hours per week, while no intervention was applied to the control group. At the end of the ten weeks, both groups were asked to write a story with a toy theme. The scores obtained were entered into the story writing evaluation form, and a post-test was conducted. Due to the small number of students in the groups (less than 30), non-parametric tests, specifically the Wilcoxon signed-rank test and Mann-Whitney U test, were employed for data analysis. The Wilcoxon signed-rank test was used to compare the pre-test and post-test results of the experimental group. The results showed a significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group, indicating the effectiveness of the story cube exercises. The Mann-Whitney U test was used to compare the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups. The results revealed a significant difference in the narrative writing skills between the experimental group, which received story cube interventions, and the control group, which did not receive such interventions. The scores of the experimental group students, in terms of the appropriateness of words, sentences, imaginary elements, time, place, character numbers, and the appropriateness of time elements and clarity of character traits, increased significantly after the story cube interventions.