Türkiye'deki sürdürülebilir finans uygulamaları ve bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü üzerine bir inceleme
A review on sustainable finance practices in Turkey and the information and communications technology sector
  1. Tez No: 873803
  2. Yazar: RECEP KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sürdürülebilir finans, kurumsal karar alma süreçlerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle şirketlerin finansal, çevresel ve sosyal faktörleri bütüncül olarak ele almaları bir gereklilik haline gelmiştir. Bu doğrultuda bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de ICT sektöründe faaliyet gösteren firmaların sürdürülebilir finans uygulamalarını ve stratejilerini derinlemesine incelemektir. Bu çalışma Türkiye'deki ICT sektöründeki firmaların sürdürülebilir finans uygulamalarını ve stratejilerini incelenmesi, mevcut durumun ve eğilimlerin ortaya konması hedeflenmektedir. Çalışma kapsamında, Türkiye'de ICT sektöründe faaliyet gösteren on farklı firmanın üst düzey yöneticileri ile sürdürülebilir finans uygulamaları ve stratejileri konusunda yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş elde edilen veriler nitel veri analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, ICT sektöründeki firmaların sürdürülebilir finansa bakış açısı, uygulamaları, hedefleri ve gelecek vizyonları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ICT sektöründe faaliyet gösteren firmaların sürdürülebilir finans uygulamaları ve stratejileri konusunda farklı seviyelerde olduklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainable finance has a very important place in corporate decision-making processes. Therefore, it has become a necessity for companies to address financial, environmental and social factors holistically. Accordingly, the main purpose of this study is to examine in depth the sustainable finance practices and strategies of companies operating in the ICT (INFORMATION AND COMMUNICATIONS TECHNOLOGY) sector in Turkey. This study aims to examine the sustainable finance practices and strategies of companies in the ICT sector in Turkey and to reveal the current situation and trends. Within the scope of the study, semi-structured interviews were conducted with senior managers of ten different companies operating in the ICT sector in Turkey on sustainable finance practices and strategies, and the data obtained were analyzed by qualitative data analysis. In line with the purpose of the study, the perspective, practices, goals and future visions of companies in the ICT sector on sustainable finance were evaluated. The results obtained reveal that companies operating in the ICT sector are at different levels in terms of sustainable finance practices and strategies.