Gelenbevîzâde Ahmed Tevfîk Efendi'nin Nebze-i İlmi Kelam adlı eserinin incelenmesi
Examination of Gelenbevîzâde Ahmed Tevfîk Efendi's work called Nebze-i İlmi Kalam
- Tez No: 873833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Osmanlı İmparatorluğu İslamî ilimler açısından birçok eserin telif edildiği bir tarihe sahiptir. Bu minvalde telif edilen eserler ele alındıkları ilim dalı ve dönemi hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Bizde bu çalışmada Osmanlı'nın ilim dünyasında yer alan Cemiyet-i Furkaniye'nin teklifi üzerine Gelenbevîzâde Ahmed Tevfik Efendi'nin kaleme aldığı Nebze-i İlmi Kelam adlı eserini inceledik. Eser hakkında çok fazla çalışma yapılmamıştır. Klasik kelam sorunlarının geneline yönelik görüşlerin paylaşıldığı orta hacimli bir eserdir. Genel olarak Ehl-i Sünnet anlayışının görüşlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire has a history in which many works were written in terms of Islamic sciences. The works compiled in this manner provide important information about the branch of science and period in which they are discussed. In this study, we examined the work titled Nebze-i İlmi Kelam, written by Gelenbevîzâde Ahmed Tevfik Efendi upon the proposal of the Cemiyet-i Furkaniye, which was in the Ottoman scientific world. Not much study has been done on the work. It is a medium volume work in which views on general classical theological problems are shared. It generally consists of the views of the Ahl al-Sunnah understanding.