Öğretmenlerin bilgisayarca düşünme becerileri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' computational thinking skills and problem solving skills
- Tez No: 873834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR İŞBULAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin bilgisayarca düşünme ve problem çözme beceri düzeylerinin belirlenmesi ve bu iki beceri düzeyi arasındaki ilişkinin cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem ve yaş değişkenleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılının 2. döneminde Kocaeli' de görev yapan 254 öğretmen ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılan 254 öğretmenin 154' ü (%60,6) kadın, 100' ü (%39,4) ise erkektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel tarama ile ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İlgili çalışmada veri toplamak için öğretmenlere ait kişisel bilgiler formu,“Bilgisayarca Düşünme Ölçeği”ve“Yetişkinler İçin Problem Çözme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin Bilgisayarca Düşünme Ölçeğine ve Yetişkinler İçin Problem Çözme Becerileri Ölçeğine verdikleri cevapların ortalamasına göre öğretmenler kendilerini bilgisayarca düşünme becerilerine ve problem çözme becerilerine sahip olma konusunda ortalamanın üstünde görmektedir. Öğretmenlerin problem çözme becerileri cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem ve yaşa göre anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır. Bilgisayarca düşünme becerisi ise yaşa ve eğitim durumuna göre anlamlı bir şekilde farklılaşmamakta fakat“İşbirliklilik”alt boyutu cinsiyete ve mesleki kıdeme göre“Algoritmik Düşünme”alt boyutu ise mesleki kıdeme göre farklılaşmaktadır.“İşbirliklilik”alt boyutundaki cinsiyete göre anlamlı farklılık kadın öğretmenler lehine, mesleki kıdeme göre ise mesleki kıdemi 1-5 yıl, 11-15 yıl ve 21 yıl ve üzerinde olan öğretmenlerin lehinedir.“Algoritmik Düşünme”alt boyutundaki anlamlı farklılık ise mesleki kıdemi 11-15 yıl ve 16-20 yıl arasında olan öğretmenler lehinedir. Bilgisayarca Düşünme Ölçeği' nin toplam puanı ile Yetişkinler İçin Problem Çözme Becerileri Ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edildiği için öğretmenlerin bilgisayarca düşünme becerileri arttıkça problem çözme becerilerinde de artış olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the level of computer thinking and problem solving skills of teachers and to investigate whether the relationship between these two skill levels differs in terms of gender, educational status, professional seniority and age variables. The research was conducted with 254 teachers working in Kocaeli in the second semester of the 2022-2023 academic year. Of the 254 teachers who participated in the study, 154 (60.6%) were female and 100 (39.4%) were male. Descriptive survey and relational survey model, which is one of the quantitative research methods, were used in the study. In the related study, personal information form,“Computer Thinking Scale”and“Problem Solving Skills Scale for Adults”were used to collect data. According to the average of the responses of the teachers who participated in the study to the Computer Thinking Scale and the Problem Solving Skills Scale for Adults, the teachers consider themselves to be above average in terms of having computer thinking skills and problem solving skills. Teachers' problem solving skills do not differ significantly by gender, educational level, years in the profession, or age. Computational thinking skills do not differ significantly by age and educational status, but the collaboration sub-dimension does differ by gender and seniority, and the algorithmic thinking sub-dimension does differ by seniority. The significant difference in the sub-dimension of“Collaboration”according to gender is in favor of female teachers, and according to professional seniority, it is in favor of teachers with professional seniority of 1-5 years, 11-15 years, and 21 years or more. The significant difference in the sub-dimension“Algorithmic Thinking”is in favor of teachers with a professional seniority of 11-15 years and 16-20 years. Since a positive and moderately significant relationship was found between the total score of the Computational Thinking Scale and the total score of the Problem Solving Skills Scale for Adults, it was concluded that as teachers' computational thinking skills increase, their problem solving skills also increase.