Laparoskopik kolesistektomi sonrası pranayama ve derin nefes egzersizlerinin omuz ağrısı ve uyku kalitesine etkisi
The effect of pranayama and deep breathing exercises on shoulder pain and sleep quality after laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 873837
  2. Yazar: ELİF KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, laparoskopik kolesistektomi sonrası hastalara uygulanan pranayama ve derin nefes egzersizlerinin omuz ağrısı ve uyku kalitesine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, Mart 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Klinikleri'nde yürütüldü. Araştırma, ön test- son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel araştırma modeli kullanılarak yapıldı. Araştırmaya 66 hasta (22 pranayama, 22 derin nefes ve 22 kontrol) dahil edildi. Araştırma verilerinin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Vizüel Analog Skalası”ve“Richard-Campbell Uyku Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Ki-kare, LSD, Mann-Whitney U testi, Bağımlı gruplarda Varyans Analizi, Friedman testi ve Cronbach Alpha Güvenirlik Katsayısı kullanıldı. Bulgular: Araştırmada ameliyat öncesi ağrı ve uyku puan ortalamasının üç grupta benzer olduğu görüldü (p> 0.05). Ameliyat sonrası 6., 12., 24.
Özet (Çeviri)
Aim: This study explores the impact of pranayama and deep breathing exercises on alleviating shoulder pain and improving sleep quality following laparoscopic cholecystectomy. Materials and Methodology: This study was conducted in the General Surgery Clinics of the University of Health Sciences, Van Education and Research Hospital between March 2023 and March of 2024. Utilizing a pre-test and post-test control group randomized controlled experimental design, we recruited a cohort of 66 patients (22 pranayama, 22 deep breathing, and 22 control) to participate in our study to ensure that it was indeed representative. Data for the study were collected using a Patient Identification Form, Visual Pain Scale, and the Richard-Campbell Sleep Questionnaire (RCSQ). In evaluating the data; number, percentage, mean, standard deviation, Chi-square, LSD, Mann-Whitney U test, Analysis of Variance in Dependent Groups, Friedman test and Cronbach Alpha Reliability Coefficient records were used. Results: In the study, preoperative shoulder pain and sleep scores were similar in the three groups (p>0.05).