Çocukluk çağı travmalarının yetişkinlikteki depresyon belirtileri ile ilişkisinde affetmenin aracı rolü
The mediator role of forgiveness in the relationship of childhood traumas to adult depression symptoms
  1. Tez No: 873846
  2. Yazar: ESRA TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Fiziksel, duygusal ve cinsel ihmal ve istismar sonucu oluşabilecek çocukluk çağı travmatik yaşantıları kısa vadede çocuğu olumsuz etkilemesinin yanı sıra uzun vadede yetişkin dönem için de çeşitli psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu sorunlardan biri de yetişkin dönemde ortaya çıkan depresif belirtilerdir. Depresif durumla ilişkilendirilen kavramlardan biri olan affetme, kişinin hak ihlali yaşadığı durumlarda bu ihlali ortaya çıkaran objeye karşı geliştirdiği olumsuz içsel süreçlerini daha olumlu ya da nötr hale getirerek yeniden çerçevelemesini ifade etmektedir. Bahsedilen obje kişinin kendi, başkaları ya da kontrol edilemeyen durumlar olabilmektedir. Çocukluk çağı travmatik yaşantıları depresif belirtilerle olduğu gibi kişinin affetme eğilimi ile de ilişkili bulunmuştur. Dolayısıyla depresif belirtiler, affetme ve çocukluk çağı travmatik yaşantıları birbiri ile ilişkilidir. Ancak bilindiği kadarıyla bu üç değişkenin birbiri ile aynı anda nasıl etkileşim gösterdiğine dair çalışmalar görece az bulunmakta ve Türkiye'de hiç bulunmamaktadır. Buradan hareketle, mevcut çalışmanın amacı çocukluk çağı travmaları ve yetişkinlikteki depresif belirtiler arasındaki ilişkide affetmenin aracı rolünü incelemektir. Bu amaçla, Heartland Affetme Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği ve Beck Depresyon Envanterini içeren çevrimiçi bir form oluşturularak araştırma verileri, 2023 yılı Haziran-Eylül ayları arasında 18-65 yaş arası 307 yetişkinden toplanmıştır. Analiz sonucunda yetişkinlerin depresif belirtileri ile çocukluk çağında maruz kaldıkları travmalar arasındaki ilişkiye toplam affetme eğilimlerinin aracılık ettiği bulgulanmıştır. Detaylı incelendiğinde yalnızca kendini ve durumu affetmenin anlamlı aracılık etkisi olduğu saptanmıştır. Affetmenin fiziksel ihmal ve istismar ile depresif belirtiler arasındaki ilişkiye aracılık etmediği görülmüştür. Sonuç olarak fiziksel ihmal veya istismar dışındaki çocukluk çağı travmalarına maruz kalan yetişkinlerin depresif belirti düzeyleri kendilerini ve durumları affetme eğilimleri aracılığıyla değişmektedir. Dolayısıyla çocukluk çağında duygusal ve cinsel travmatik yaşantıları olan ve yetişkinlik döneminde depresyon belirtileri gösteren bireylerin tedavi planlamasına dahil edilecek affetmeye ilişkin müdahalelerin kendini ve durumu affetme üzerine odaklanıldığında tedavi etkililiğini artırabileceği çalışmanın faydası olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Traumatic experiences in childhood that may occur as a result of physical, emotional and sexual neglect and abuse not only negatively affect the child in the short term, but also may cause various psychological problems in adulthood in the long term. Depressive symptoms in adulthood may be one of these problems. Forgiveness, one of the concepts associated with the depressive state, refers to the reframing of the negative internal processes caused by an object that violates rights into more positive or neutral. The object mentioned can be the person themself, others or uncontrollable situations. Traumatic childhood experiences have been found to be associated with person's disposition to forgive as well as depressive symptoms. Therefore, depressive symptoms, forgiveness and childhood traumatic experiences are interrelated. However, as far as is known, there are relatively few studies on how these three variables interact with each other simultaneously and none in Turkey. Based on this, the aim of the current study is to examine the mediating role of forgiveness in the relationship between childhood traumas and depressive symptoms in adulthood. For this purpose, research data was collected from 307 adults aged 18-65 between June and September 2023 by creating an online form including the Heartland Forgiveness Scale, Childhood Psychological Trauma Scale and Beck Depression Inventory. As a result of the analysis, it was found that the relationship between adults' depressive symptoms and the traumas they were exposed to in childhood was mediated by their total disposition to forgive. When examined in detail, it was determined that only forgiving self and the situation had a significant mediating effect. It was observed that forgiveness did not mediate the relationship between physical neglect and abuse and depressive symptoms. As a result, the depressive symptom levels of adults exposed to childhood traumas other than physical neglect or abuse change through their tendency to forgive themselves and situations. Therefore, it is seen as a benefit of the study that interventions related to forgiveness to be included in the treatment planning of individuals who had emotional and sexual traumatic experiences in childhood and showed symptoms of depression in adulthood can increase the treatment effectiveness when focusing on forgiving oneself and the situation.