Çocukluk çağı travmalarının narsistik kişilik özellikleri ve duygusal otantiklik üzerindeki etkileri
The effects of childhood trauma on narcissistic personality traits and emotional authenticity
  1. Tez No: 999298
  2. Yazar: MEHMET DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ VAROL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çocukluk çağı travmaları, narsistik kişilik özellikleri ve duygusal otantiklik arasındaki ilişkileri incelemektir. Çocukluk dönemi, bireyin kendisini ve çevresini algılama biçiminin şekillendiği, duygusal ve kişilerarası gelişimin temellerinin atıldığı önemli bir yaşam evresidir. Bu dönemde yaşanan travmatik deneyimlerin, özellikle istismar ve ihmal gibi olumsuz yaşantıların, bireyin ilerleyen yıllardaki psikolojik işleyişi üzerinde kalıcı etkiler bırakabildiği bilinmektedir. Literatürde çocukluk çağı travmalarının depresyon, kaygı ve travma sonrası stres belirtileri gibi sonuçlarla ilişkisi sıklıkla ele alınmıştır. Ancak bu travmatik yaşantıların narsistik kişilik özellikleri ve bireyin duygularıyla ne kadar gerçek ve içten bir ilişki kurabildiğini ifade eden duygusal otantiklik ile birlikte ele alındığı çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışma, çocukluk döneminde yaşanan travmaların yetişkinlikte narsistik kişilik özellikleri ile nasıl bir ilişki içinde olduğunu ve bu özelliklerin duygusal otantiklik düzeyiyle nasıl bağlantı gösterdiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubunu 18–30 yaş aralığında bulunan ve üniversitede öğrenim gören toplam 227 genç yetişkin oluşturmaktadır. Veriler, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Narsistik Kişilik Envanteri ve Duygusal Otantiklik Ölçeği aracılığıyla çevrim içi ortamda toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Pearson korelasyon katsayısı ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Analiz sonuçları, çocukluk çağı travmaları ile narsistik kişilik özellikleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, çocukluk çağı travmaları ile duygusal otantiklik arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Benzer şekilde, narsistik kişilik özellikleri arttıkça duygusal otantiklik düzeyinin azaldığı görülmüştür. Regresyon analizleri incelendiğinde, narsistik kişilik özelliklerinin duygusal otantiklik üzerinde çocukluk çağı travmalarına kıyasla daha güçlü bir yordayıcı olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, her iki değişken birlikte ele alındığında duygusal otantiklik düzeyindeki varyansın anlamlı bir bölümünü açıkladıkları görülmektedir. Bu bulgular, çocukluk döneminde yaşanan travmatik deneyimlerin bireyin benlik gelişimini etkileyebileceğini ve bu sürecin narsistik eğilimlerin ortaya çıkmasında rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Aynı zamanda narsistik kişilik özelliklerinin, bireyin kendi duygularıyla kurduğu ilişkiyi zorlaştırarak duygusal açıdan daha az otantik bir yapıya yol açabileceği değerlendirilmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, çocukluk çağı travmaları, narsistik kişilik özellikleri ve duygusal otantiklik arasındaki ilişkileri birlikte ele alarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the relationships between childhood trauma experiences, narcissistic personality traits, and emotional authenticity. Childhood is an important developmental period in which the foundations of emotional experiences, self-perception, and interpersonal relationships are formed. Traumatic experiences during childhood, especially experiences related to abuse and neglect, may have long-term effects on an individual's psychological functioning. Previous studies have often focused on the relationship between childhood trauma and various psychological problems such as depression, anxiety, and post-traumatic stress symptoms. However, research that examines childhood trauma together with narcissistic personality traits and emotional authenticity is relatively limited. This study aims to explore how childhood trauma experiences are related to narcissistic personality traits in adulthood and how these traits are associated with emotional authenticity, which refers to an individual's ability to recognize and express emotions in a genuine way. The research was conducted using a quantitative correlational research design. The sample consisted of 227 young adults aged between 18 and 30 who were university students. Data were collected online using the Childhood Trauma Questionnaire, the Narcissistic Personality Inventory, and the Emotional Authenticity Scale. Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis were used to analyze the data. The results showed a significant positive relationship between childhood trauma experiences and narcissistic personality traits. In addition, childhood trauma experiences were found to be negatively related to emotional authenticity. Similarly, narcissistic personality traits were negatively associated with emotional authenticity. The regression analyses indicated that narcissistic personality traits were a stronger predictor of emotional authenticity than childhood trauma experiences. When both variables were included in the analysis, they explained a significant portion of the variance in emotional authenticity. These findings suggest that childhood trauma experiences may influence the development of narcissistic tendencies by affecting the individual's self-structure. Furthermore, narcissistic personality traits may make it more difficult for individuals to establish a genuine emotional connection with themselves. Overall, this study aims to contribute to the literature by examining childhood trauma, narcissistic personality traits, and emotional authenticity together and may provide useful implications for future research and clinical practice.