Çocukluk çağı travmaları ile depresif belirti düzeyi arasındaki ilişkide iletişim stilleri ve ilişki doyumunun aracılık rolü
The mediating role of communication styles and relationship satisfaction in the relationship between childhood traumas and depressive symptom levels
  1. Tez No: 930659
  2. Yazar: NİHAL ÜÇKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, çocukluk çağı travmalarının yetişkinlik dönemindeki depresif belirti düzeyi üzerindeki etkisini ve bu ilişkide Uyumlu İletişim Ölçeğinin alt boyutları olan Üstünlük, Alttan Alma, Tamir Eden, İç İçe Geçmiş, Kaçınma ve Uyumlu boyutlarının aracılık rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada çocukluk döneminde yaşanan travmaların bireyin ruhsal ve sosyal gelişimi üzerindeki uzun vadeli etkileri ele alınmış, bu travmaların depresyon gibi psikolojik sorunlara neden olabileceği öne sürülmüştür. Ayrıca, çocukluk travmalarının bireyin iletişim becerilerini ve romantik ilişki doyumu üzerindeki etkinin depresif belirtilerle ilişkili olabileceği hipotezi üzerinde durulmuştur. Araştırma, 18 yaş ve üzeri yetişkin bireylerden oluşan bir çalışma grubu ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Romantik İlişki Doyumu Ölçeği ve Uyumlu İletişim Ölçeği kullanılmış ve bu ölçeklerden elde edilen puanlar üzerinden istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular, çocukluk dönemindeki travmaların depresif belirtileri anlamlı bir şekilde etkilediğini ve bu etkinin Uyumlu iletişim Ölçeği alt boyutları ile romantik ilişki doyumu aracılığıyla dolaylı olarak da gerçekleştiğini göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çocukluk çağı travmalarının bireylerin yetişkinlikteki psikolojik sağlıkları üzerinde önemli bulgulara ulaşılmıştır. Bu bulgular hem depresif belirtileri hem de bireylerin Üstünlük, Alttan Alma, Tamir Eden, İç İçe Geçmiş, Kaçınma ve Uyumlu iletişim boyutları ile romantik ilişki doyumlarının arasındaki ilişkinin nasıl olduğunu anlamamızı sağlamıştır. Uyumlu İletişim boyutlarından Üstünlük, İçiçe ve Kaçınan alt ölçeklerinin Çocukluk Çağı Travma Ölçeği ile birlikte dolaylı etkilerinin, depresif belirti düzeyini pozitif yönde (olumsuz) artırdığı saptanmıştır. Alttan Alma, Tamir Eden, Uyumlu alt ölçekleri ve İlişki Doyumu ölçeğinin dolaylı etkilerinin ise depresyon değerlerine negatif (olumlu) etkiler yaptığı saptanmıştır. Aynı zamanda bu çalışma, alan yazına boyutta önemli bir katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of childhood traumas on depressive symptoms in adulthood and the mediating role of the dimensions of the Adaptive Communication Scale, namely, Superiority, Submissiveness, Repairing, Enmeshed, Avoidance and Agreeable, in this relationship. The study addresses the long-term effects of childhood traumas on the psychological and social development of the individual, and suggests that these traumas may cause psychological problems such as depression. In addition, the hypothesis that the effects of childhood traumas on the individual's communication skills and romantic relationship satisfaction may be related to depressive symptoms is emphasized. The study was conducted with a study group consisting of adults aged 18 and over. The Childhood Trauma Inventory, Beck Depression Inventory, Romantic Relationship Satisfaction Scale and Adaptive Communication Scale were used as data collection tools, and statistical analyses were conducted on the scores obtained from these scales. The findings showed that childhood traumas significantly affected depressive symptoms and that this effect was also indirectly realized through the sub-dimensions of the Adaptive Communication Scale and romantic relationship satisfaction. According to the results obtained, important findings were reached regarding the psychological health of individuals in adulthood due to childhood traumas. These findings provided us with an understanding of both depressive symptoms and the relationship between individuals' Superiority, Submissiveness, Repairing, Introverted, Avoiding and Adaptive communication dimensions and their romantic relationship satisfaction. It was determined that the indirect effects of the Superiority, Introverted and Avoiding sub-scales of Adaptive Communication dimensions together with the Childhood Trauma Scale positively (negatively) increased the level of depressive symptoms. It was determined that the indirect effects of the Submissiveness, Repairing, Adaptive sub-scales and the Relationship Satisfaction scale had negative (positive) effects on depression values. At the same time, this study makes an important contribution to the literature in this dimension.