Onkoloji hemşirelerinde yaşlanma anksiyetesi, mesleki stres ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişki
The relationship between aging anxiety, occupational stress and psychological resilience in oncology nurses
  1. Tez No: 873861
  2. Yazar: NİLÜFER EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KURU ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tanımlayıcı ilişkisel araştırma, onkoloji hemşirelerinde yaşlanma anksiyetesi, mesleki stres ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Aralık 2023 – Şubat 2024 tarihleri arasında Ankara ili sınırları içerisinde yer alan bir onkoloji hastanesinde çalışmakta olan 220 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, İlişkisel Yaşlanma Anksiyetesi Ölçeği, Hemşire Stres Ölçeği ve Hemşireler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler ve Spearman korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmaya dahil edilen onkoloji hemşirelerinin yaş ortalaması 33,3±9,3'tür. Katılımcıların %80,9'u kadın ve %55,5'i 6 ay-5 yıl çalışma deneyimine sahiptir. Araştırma sonucunda onkoloji hemşirelerinde ilişkisel yaşlanma anksiyete, mesleki stres ve psikolojik sağlamlık düzeyi orta düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive correlational study was conducted to determine the relationship between aging anxiety, occupational stress and psychological resilience in oncology nurses. The study was conducted with 220 nurses working in an oncology hospital in Ankara between December 2023 and February 2024. Personal Information Form, Relational Aging Anxiety Scale, Nurse Stress Scale and Psychological Resilience Scale for Nurses were used to collect the data. Descriptive statistics and Spearman correlation analysis were applied in the evaluation of the data. The mean age of the oncology nurses included in the study was 33.3±9.3 years. 80.9% of the participants were female and 55.5% had 6 months-5 years of working experience. As a result of the study, the level of relational aging anxiety, occupational stress and psychological resilience in oncology nurses was found to be moderate.