11-13 yaş grubundaki futbolculara fonksiyonel spor ekipmanları ile yapılan antrenmanların sürat çeviklik ve yön değiştirme hızına etkisi
The effect of training with functional sports equipment on the speed ​​agility and change of direction of football players in the 11-13 age group
  1. Tez No: 873860
  2. Yazar: NİHAT ÖZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, 11-13 yaş grubundaki futbolcularda fonksiyonel spor ekipmanları ile yapılan antrenmanların sürat, çeviklik ve yön değiştirme performansı üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışma ailelerin gönüllülüğü dikkate alınarak Çatalhüyük Çumra Belediyespor kulübünde futbol oynayan 40 erkek çocuk üzerinde uygulanmıştır. Katılımcılar rastgele yöntemle; Deney Grubu(DG) ve Kontrol Grubu(KG) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Yaşları ortalaması 12,6±0,5 yıl, boy ortalamaları 154,95±7,44 cm, ağırlık ortalamaları 45,25±7,13 kg, vücut kitle indeksi ortalaması 18,92±3,22 kg/m² olan 20 futbolcu deney grubu olarak katılmıştır. Yaşları ortalaması 11,7±0,47 yıl, boy ortalamaları 151,8±8,99 cm, ağırlık ortalamaları 42,18±8,79 kg, vücut kitle indeksi ortalaması 18,16±2,2 kg/m² olan 20 futbolcu kontrol grubu olarak katılmıştır. Kontrol grubuna sadece futbol antrenmanları yaptırılırken deney grubu futbol antrenmanlarına ek olarak, fonksiyonel spor ekipmanları ile yapılan antrenmanlara tabi tutulmuştur. Antrenmanlar 8 hafta ve haftada 3 gün olacak şekilde uygulanmıştır. Deney grubu ve kontrol grubu futbolcularına 8 haftalık çalışma öncesinde ve sonrasında 10m sürat, 20m sürat, 30 metre sürat testleri uygulanmıştır. Çeviklik ve yön değiştirme hızını ölçmek için T çeviklik testi uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile incelenmiştir. Verilerin gruplara göre normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir (p>0,05). Demografik değişkenlerin çalışma gruplarına göre karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler t testi kullanılmıştır. Elde edilen sürat ve çabukluk testi ölçümlerinin ön test-son test karşılaştırmaları için tekrarlı ölçümler varyans analizi kullanılmıştır. Deney grubunda 10m, 20m ve 30m sürat değerleri azalırken, kontrol grubu değerleri değişmemiştir. Çeviklik ve yön değiştirme değerlerinde ise deney grubunda ve kontrol grubunda azalma gözlemleniştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular, fonksiyonel spor ekipmanları ile yapılan antrenmanların sürat çeviklik ve yön değiştirme becerilerinde anlamlı artış sağladığını göstermektedir. Fonksiyonel spor ekipmanlarıyla yapılan antrenmanların, 8 haftalık bir süre boyunca düzenli olarak yaptırılmasının yeterli olduğu ancak kazanılan özelliklerin korunabilmesi için düzenli çalışmanın önemli olduğu belirtilmelidir. Özellikle gelişim çağındaki çocuk futbolcularda, uzun vadeli antrenman programlarına fonksiyonel spor ekipmanlarının dahil edilmesinin, çocukların gelişimi için oldukça önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of training with functional sports equipment on speed, agility, and change of direction performance in soccer players aged 11-13. The study was conducted on 40 male children playing football at the Çatalhüyük Çumra Belediyespor club, considering the voluntary participation of their families. Participants were randomly divided into two groups: the experimental group (EG) and the control group (CG). The experimental group consisted of 20 soccer players with an average age of 12.6±0.5 years, an average height of 154.95±7.44 cm, an average weight of 45.25±7.13 kg, and an average body mass index (BMI) of 18.92±3.22 kg/m². The control group consisted of 20 football players with an average age of 11.7±0.47 years, an average height of 151.8±8.99 cm, an average weight of 42.18±8.79 kg, and an average BMI of 18.16±2.2 kg/m². While the control group only performed football training, the experimental group underwent additional training with functional sports equipment alongside their football training. The training sessions were conducted over 8 weeks, 3 days per week. Speed tests of 10m, 20m, and 30m were applied to the football players in both the experimental group and control group before and after the 8-week training period. The T agility test was used to measure agility and change of direction speed. Data analysis was performed using the SPSS 22.0 program. The conformity of numerical variables to normal distribution was examined using the Shapiro-Wilk test. It was determined that the data showed normal distribution according to the groups (p>0.05). An independent samples t-test was used to compare demographic variables according to the study groups. Repeated measures ANOVA was used for the pre-test and post-test comparisons of the speed and agility test measurements obtained. While the 10m, 20m, and 30m speed values of the experimental group decreased, the values of the control group did not change. A decrease in agility and change of direction values was observed in both the experimental and control groups. In conclusion, the findings indicate that training with functional sports equipment provides significant improvements in speed, agility, and change of direction skills. It should be noted that conducting training with functional sports equipment regularly for 8 weeks is sufficient, but regular practice is important to maintain the acquired attributes. It is believed that incorporating functional sports equipment into long-term training programs is crucial for the development of children, especially those in the developmental stage