Dört farklı klinik fenotipe göre polikistik over sendromu olan kadınlarda cinsel fonksiyonun ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 863992
  2. Yazar: SERAY GÜLAY HABERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÖZÜKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Reproduktif çağdaki kadınlar arasında en önemli endokrinopati olan polikistik over sendromu (PKOS), henüz dünyada önemli bir sağlık sorunu olarak algılanmamaktadır. Klinik olarak peripubertal dönemden itibaren menstrüel düzensizlikler, hiperandrojenizm bulguları, obezite, infertilite, anksiyete ve depresyon ile kendini göstermekle birlikte bu durumlar cinsel fonksiyon bozukluğuna ve yaşam kalitesinde bozulmaya sebep olabilmektedir. Fakat PKOS'un kadın cinsel fonksiyonu ve yaşam kalitesi üzerine etkisi konusunda literatürde halen birbiriyle çelişen çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada amaç polikistik over sendromunun, PKOS'un farklı klinik fenotiplerinde, kadın cinsel fonksiyonu ve yaşam kalitesi üzerine olan etkisini; vücut kitle indeksi, menstüel düzensizlik, hirşutizm, alopesi, akne oluşumu, sigara kullanımı ve demografik özellikler ile bütüncül olarak değerlendirmek ve bunları sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda PKOS grubuna; Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine etik kurul onayından sonra başvuran, 2003 Rotterdam Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği ve Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ESHRE/ASRM) konsensusuna göre PKOS tanısı konulan kadınlar katılmış. Bu kriterlere göre hastalar 4 farklı fenotipe ayrılmış, toplam 105 cinsel aktif 18-45 yaş arası gönüllü kadın hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubuna ise rutin kadın doğum muayenesine gelen, ek hastalığı, malignensi öyküsü, jinekolojik patolojisi ve jinekolojik şikayeti olmayan, gönüllü, cinsel aktif, 18-45 yaş arası sağlıklı 105 kadın dahil edilmiştir. Çalışmada yer alan tüm kadınlar kronik ve tedavi gerektiren ek bir hastalığı olmayan, antihipertansif, antidiyabetik, antihiperlipidemik ve oral kontraseptif (OKS) kullanımı olmayan kadınlar arasından seçilmiştir. Çalışma grubu ve kontrol grubunda; demografik özellikler (yaş, eğitim ve çalışma durumu, medeni hali), muayene bulguları (vücut kitle indeksi), menstrüel xiv düzensizlik, hirşutizm, akne, alopesi varlığı, sigara kullanımı ve uygulanan anket skorları Kadın Cinsel İşlev İndeksi (FSFI), SF-12 (Kısa From-12) yaşam kalitesi ölçeği parametreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular Araştırmaya PKOS hasta grubuna 105, sağlıklı kontrol grubuna 105 toplam 210 kadın dâhil edilmiştir. Kadınların %50'si hasta grubundadır. Hasta grubunda fenotip A, B ve D %24,76 oranında bulunurken, fenotip C %25,71 oranında bulunmaktadır. Kadınların yaş ortalaması 26±4,7 yıl olup %59,52'si evlidir. Kadınların vücut kitle indeks ortalaması 25,75±3,48 olarak hesaplanmıştır. Kadınların %30,48'i üniversite mezunudur. Kadınların %53,81'i çalışmakta olup %55,24'ü sigara kullanmaktadır. Hasta grubundaki kadınların %74,29'unda menstrüel düzensizlik, %75,24'ünde hirşutizm, %54,29'unda akne oluşumu ve %31,43'ünde alopesi vardır. Kadınların FGS ortalaması 13,9±8,11 olarak hesaplanmıştır. Hasta ve kontrol grubundaki yaş ve VKİ ölçümleri benzerdir (p>0,05). Hasta kadınlarda sigara içme oranı (%62,86) sağlıklı kadınlara göre (%47,62) daha yüksektir (p=0,026). Hasta kadınlarda (M=17,4) kadın cinsel işlev ölçeği skoru (FSFI) sağlıklı (M=23,1) kadınlara göre daha düşüktür (p0,05). Ancak kontrol grubunda FSFI skor, cinsel istek, cinsel uyarılma ve memnuniyet ölçek puanları fenotip A, B, C, D gruplarına göre anlamlı düzeyde yüksektir (p0,05). Fenotip D hastalarında FGS ölçüm düzeyi (M=4,5), fenotip B, C ve D hastalarına göre düşüktür (p0,05). Çalışmaya katılan tüm kadınların %72,86'sında cinsel işlev bozukluğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction Polycystic ovary syndrome (PCOS), the most important endocrinopathy among women of reproductive age, is not yet recognized as a major health problem in the world. Clinically, it manifests itself with menstrual irregularities, hyperandrogenism findings, obesity, infertility, anxiety and depression starting from the peripubertal period and these conditions may cause sexual dysfunction and deterioration in quality of life. However, there are still conflicting studies in the literature on the effect of PCOS on female sexual function and quality of life. The aim of this study was to evaluate the effect of polycystic ovary syndrome on female sexual function and quality of life in different clinical phenotypes of PCOS, including body mass index, menstrual irregularity, hirsutism, alopecia, acne formation, smoking and demographic characteristics and to compare them with a healthy control group. Materials and Methods In our study, PCOS group included women who were diagnosed with PCOS according to the 2003 Rotterdam European Society for Human Reproduction and Embryology and American Society for Reproductive Medicine (ESHRE/ASRM) consensus, who applied to Ankara Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinic after ethics committee approval. According to these criteria, patients were divided into 4 different phenotypes and a total of 105 sexually active, 18-45 years old volunteer female patients were included in the study. In the control group, 105 healthy, sexually active, volunteer, sexually active women between the ages of 18-45 years, who came to routine gynecological examination, who had no additional disease, history of malignancy, gynecological pathology and gynecological complaints were included. All women in the study were selected from among women who did not have any chronic and treatment-requiring comorbidities and did not use antihypertensive, antidiabetic, antihyperlipidemic and oral contraceptives (OCS). Demographic characteristics (age, education and employment status, marital xix status), examination findings (body mass index), presence of menstrual irregularities, hirsutism, acne, alopecia, smoking, questionnaire scores, Female Sexual Function Index (FSFI), SF-12 (Short From-12) quality of life scale parameters were compared in the study group and control group. Findings A total of 210 women were included in the study, 105 in the PCOS patient group and 105 in the healthy control group. 50% of the women were in the patient group. While phenotypes A, B and D were found in 24.76% of the patient group, phenotype C was found in 25.71%. The mean age of the women was 26±4.7 years and 59.52% were married. The mean body mass index of the women was calculated as 25.75±3.48. 30.48% of the women were university graduates. 53.81% of the women were employed and 55.24% were smokers. In the patient group, 74.29% of the women had menstrual irregularities, 75.24% had hirsutism, 54.29% had acne formation and 31.43% had alopecia. The mean FGS of the women was calculated as 13.9±8.11. Age and BMI measurements in the patient and control groups were similar (p>0.05). The rate of smoking was higher in sick women (62.86%) compared to healthy women (47.62%) (p=0.026). Female sexual function scale score (FSFI) was lower in sick women (M=17.4) compared to healthy women (M=23.1) (p0.05). However, FSFI score, sexual desire, sexual arousal and satisfaction scale scores were significantly higher in the control group compared to phenotype A, B, C, D groups (p0.05). The FGS measurement level (M=4.5) was lower in phenotype D patients compared to phenotype B, C and D patients (p0.05). Sexual dysfunction was observed in 72.86% of all women who participated in the study.