Ratlarda ovarium iskemi reperfüzyon modelinde epigallokateşin gallat'ın tedavi edici etkilerinin araştırılması
Investigation of the therapeutic effects of epigallocatechin gallate in the ovarian ischemia reperfusion model in rats
- Tez No: 873877
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Adneksiyal torsiyon, ovarium arterlerinin ya da arterlerini destekleyici bağ dokularının etrafında bir veya yarım tur dönmesi ile ovariumda kan akımının yavaşlamasına veya durmasına bağlı oluşan patolojik bir durumdur. Konjenital malformasyonlar, yapışıklıklar, ovarium kistleri, tümörler ve özelikle gebelik bu torsiyonun gelişimini artırmaktadır. Over torsiyonu ya da detorsiyonuyla oluşan tahribatın sebebi, iskemi reperfüzyon (IR) hasarından kaynaklanmaktadır. İskemi sonrası dokuda oksidatif stres meydana gelmekte ve doku hasarı oluşmaktadır. Kan akışının yeniden sağlanmasına reperfüzyon denir. Reperfüzyon sonrası doku oksijen ihtiyacını karşılar ancak buna bağlı farklı patolojiler meydana gelir. Meydana gelen bu hasara IR hasarı adı verilir. Yapılan çalışmaların bulguları, antioksidanların IR hasarı sonrası serbest radikal oluşumunu azaltarak doku hasarı oluşumunun önüne geçtiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmada, antioksidan maddelerden biri olan epigallokateşin gallatın (EGCG) ovarium IR hasarı üzerinde tedavi edici etkileri araştırıldı. 32 dişi rat rastgele 4 gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol, iskemi + reperfüzyon (IR), IR+ EGCG, EGCG grupları şeklinde oluşturuldu. Tedavi grubundaki ratlara iskemiden hemen sonra intraperitoneal yolla 100 mg/kg dozda EGCG uygulandı. Overlerde 60 dakika iskemi ve 2 saat reperfüzyon uygulandı. Hemen sonrasında kan ve doku örnekleri alındı. Antioksidan kapasiteyi ve oksidatif stresi belirlemek amacıyla Serum Total Antioksidant Kapasite (TAS) ve Serum Total Oksidan Kapasite (TOS) düzeyleri ölçüldü. Ovarium dokusunu incelemek amacıyla histopatolojik analizler yapıldı. Ayrıca, inflamasyonu ve apoptozu değerlendirmek için immünohistokimyasal analizlerle Tumor Necrosis Factor-alfa (TNF- α) immünoreaktivitesi ve doku Kaspaz-3 (CAS-3) seviyeleri araştırıldı. Bulgularımız EGCG'nin antioksidan, antiapoptotik ve antiinflamatuar etkilere sahip olduğunu ve ovarium IR hasarını azalttığını göstermiştir. Sonuç olarak, ovarium iskemik yaralanmasında EGCG tedavisinin faydalı olabileceğine dair güçlü kanıtlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adnexal torsion is a pathological condition that occurs due to the slowing or stopping of blood flow in the ovary due to the rotation of the ovarian arteries or the connective tissues supporting the arteries of the ovary by one or half a turn. Congenital malformation, adhesions, ovarium cysts, tumors and especially pregnancy increases the development of this torsion. The cause of the destruction caused by ovarian torsion or detoxion is due to ischemia-reperfusion (IR) damage. After ischemia, oxidative stress occurs in the tissue and tissue damage occurs. The restoration of blood flow is called reperfusion. After reperfusion, the tissue meets its oxygen demand, but different pathologies occur due to this. This damage is called IR damage. The findings of the studies have revealed that antioxidants prevent tissue damage by reducing free radical formation after IR damage. In this study, the therapeutic effects of epigallocatechin gallate (EGCG), one of the antioxidant substances, on ovarian IR injury is investigated. 32 female rats were randomly divided into 4 groups. Groups; control, ischemia + reperfusion (IR), IR+ EGCG, EGCG groups were formed. EGCG at a dose of 100 mg/kg intraperitoneally immediately after ischemia is applied to the rats in the treatment group. Ischemia was performed in the ovaries for 60 minutes and reperfusion for 2 hours. Blood and tissue samples were taken immediately afterwards. Serum Total Antioxidant Capacity (TAS) and Serum Total Oxidant Capacity (TOS) levels were measured to determine antioxidant capacity and oxidative stress. Histopathological analyses were performed to examine the ovarian tissue. In addition, Tumor Necrosis Factor-alpha (TNF-α) immunoreactivity and tissue Caspase-3 (CAS-3) levels were investigated by immunohistochemical analyses to evaluate inflammation and apoptosis. Our findings showed that EGCG has antioxidant, antiapoptotic, and anti-inflammatory effects and reduces ovarian IR damage. In conclusion, strong evidence has been obtained that it may be useful in the treatment of EGCG in ovarian ischemic injury.