Doğum sonu dönemdeki kadınların e-sağlık okuryazarlık düzeyi ile maternal bağlanma ve emzirme öz yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between e-health literacy level and maternal attachment and breastfeeding self-efficacy of postpartum women
- Tez No: 873878
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ÖZBAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırmanın amacı, doğum sonu dönemdeki kadınlarda e-sağlık okuryazarlığı düzeyi ile maternal bağlanma ve emzirme öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, tanımlayıcı tasarımında yapılmıştır.. Araştırmanın evrenini çalışmanın yapılması planlanan İstanbul ilinde 2020 yılında gerçekleşen toplam doğum yapan kadınların tamamı oluşturmaktadır. İstanbul ili 2020 TUİK verilerine göre doğum yapan toplam kadın sayısı 191.240 olarak raporlandığına ulaşılmış ve evrendeki birey sayısı 191.240 olarak alınmıştır. Örneklemin büyüklüğünü belirlemede evreni belli örneklem seçim formülü kullanılmıştır. Formülden elde edilen sonuca göre %95 güven aralığı ve ± %5 sapma ile araştırmanın örnekleme alınacak kişi sayısı en az 383 olarak belirlenmiş olup araştırma kriterlerini sağlayan 400 kadın dahil edilmiştir. Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, etik kurul izni alındıktan sonra İstanbul ilindeki gönüllü katılmayı kabul eden, kurumlardan izni almaya gidilmeden, kartopu yöntemi kullanılarak Google form, Whatsapp ve e-posta vd. online yöntemlerle doğum sonu dönemdeki emziren annelerden Eylül 2021-Nisan 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler Anne tanıtıcı bilgi formu, Tamer(2017) tarafından Türkçe 'ye uyarlanmış E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği,2009 yılında Kavlak ve Şirin tarafından Türkçe 'uyarlanmış Maternal Bağlanma Ölçeği Ekşioğlu(2007) tarafından Türkçe' uyarlanmış Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma analizler SPSS 22,0 for Windows'tan yararlanılarak yapıldı. Tanımlayıcı ölçütler; ortalama ve standart sapma, yüzde dağılım olarak belirtilmiştir.Elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediği ''Kolmogorov-Smirnov''testi kullanılarak kontrol edilmiştir. Bağımlı değişkenler ile kategorik değişkenlerin ilişkilerinin incelenmesi için ki-kare analizi, iki grup arasında sürekli değişkenlerin incelenmesi için eğer parametrik koşullar yeterliyse student-t testi,yeterli değilse ''Mann Whitney U testi'', çoklu gruptaki devamlı değişkenlerin incelenmesi için parametrik koşulların sağlandığı durumlarda ''One Way ANOVA'' analizi, parametrik koşulların sağlanamadığı durumlarda Kruskall Wallis analizi kullanılmıştır. One Way ANOVA analizinin uygulandığı durumlarda post-hoc analiz için Bonferroni analizi kullanılmıştır. İstatistiki anlamlılık derecesi p0,05). Yaş grupları özellikleri, eğitim, eşin eğitimi, çalışma durumu, eşin çalışması, gelir ,doğum sayısı, gebelik istemi ile kadınların EÖY arasında ilişki bulunamamıştır. Annelerin yaşadıkları yer ve emzirme öz yeterlilikleri arasındaki ilişki incelendiğinde il de yaşayanların ölçek puan ortalamalarının(117,72),ilçede yaşayanların ortalamalarının(108,53),köyde yaşayanların ise(84,33) olduğu görülmüştür. Bebeği 6 aydan daha küçük olan annelerin maternal bağlanma ölçek puanı ortalamaları(84,62±15,08) 7-12 ay olan annelerin(95,12±13,06) ölçek puanları ortalamalarına kıyasla daha düşük olarak bulunmuştur(p=0,001
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to preserve the kinship between the e-health literacy level of the person in the postpartum period and their maternal intimacy and breastfeeding self-efficacy. Apart from the research, it was designed. In order to realize the population of the research, it includes all of those who gave birth in Istanbul in 2020. According to the results of the Istanbul province 2020 Tuik, the total number of women who gave birth was reported as 191,240 and the number of people in the population was taken as 191,240. The sample selection formula of which the universe is known was used to determine the sample size. According to the result obtained from the formula, the number of people to be sampled was determined as at least 383 with a 95% confidence interval and ± 5% deviation, and 400 women who met the research criteria were included. This descriptive study was conducted using the snowball method using google form, whatsapp and e-mail, etc., without obtaining permission from the institutions in Istanbul, who agreed to participate voluntarily after obtaining the ethics committee permission. Data were collected from breastfeeding mothers in the postpartum period between September 2021 and April 2023. Data were collected from Mother descriptive information form, E-Health Literacy Scale adapted to Turkish by Tamer(2017), Maternal Attachment Scale adapted to Turkish by Kavlak and Şirin (2009). and Ekşioğlu (2007) using the Turkish-adapted Breastfeeding Self-Efficacy Scale. Statistical analyzes of the data obtained in the study were made using SPSS 22.0 for Windows. Descriptive criteria; mean and standard deviation are presented as a percentage distribution. The conformity of the data to the normal distribution was checked with the Kolmogorov-Smirnov test. Chi-square analysis for examining the relationships between dependent variables and categorical variables, student-t test if parametric conditions are met for examining continuous variables between two groups, Mann Whitney U test if not, One Way ANOVA for examining continuous variables in more than two groups analysis, Kruskall Wallis analysis was used when parametric conditions could not be met. Bonferroni analysis was used for post-hoc analysis in cases where One Way ANOVA analysis was applied. Statistical significance was taken as (p0.05). No significant relationship was found between the age groups characteristics of the mothers, the educational status of the spouse, the educational status of the spouse, the employment status of the spouse, the income status, the desired pregnancy status, and finally the number of births and breastfeeding self-efficacy. It has been observed that the scale score averages of those living in the province are (117.72), the averages of those living in the districts (108.53) and those living in the villages (84.33). Mean maternal attachment scale scores of mothers with babies younger than 6 months (84.62±15.08) were found to be statistically significantly lower than the mean scores of mothers whose babies were 7-12 months old (95.12±13.06)(p). =0.001