Şirketlerin finansal performanslarının kümeleme analizi ile incelenmesi: BIST SINAİ Endeksi üzerinde bir araştırma
Examining the financial performance of companies using cluster analysis: a research on the BIST Industrial Index
  1. Tez No: 873899
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada şirketlerin finansal performanslarını incelemek amacıyla kümeleme analizi yapılmıştır. BIST SINAİ Endeksinde verilerine ulaşılabilen toplam 217 şirketin 2021 ve 2022 yıllarına ait finansal oranları toplanmıştır. Şirketlerin 2021 ve 2022 yıllarına ait finansal oranlar kullanılarak iki ayrı kümeleme analizi gerçekleştirilmiştir. Kümeleme analizi için K-Means kümeleme algoritması kullanılmış ve analiz WEKA yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda 2021 yılında daha olumlu finansal performans gösteren 7 şirket diğer kümede yer alan şirketlerden ayrılıp bir kümede toplanırken, 2022 yılında ise daha olumsuz finansal performans gösteren 43 şirket diğer kümede yer alan şirketlerden ayrılarak farklı bir kümede toplanmışlardır. Bununla birlikte endekste yer alan tüm firmalar birlikte analiz edilerek endeksin tümüne dair genel bir analiz ve değerlendirme imkânı oluşmuştur. Çalışma sonuçlarına göre BIST SINAİ şirketlerinin finansal performansları bağlamında 2022 yılının 2021 yılına göre daha olumsuz bir yıl olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to utilise cluster analysis to examine the financial performance of companies. A total of 217 companies were included in the study, with data from 2021 and 2022 available for analysis. Two distinct cluster analyses were conducted utilising the financial ratios of the companies for the years 2021 and 2022. The K-Means clustering algorithm was employed for the cluster analysis, which was conducted using the WEKA software. The results of the analysis revealed that seven companies with more positive financial performance in 2021 were separated from the other cluster and grouped together, while 43 companies with more negative financial performance in 2022 were separated from the other cluster and grouped together in a different cluster. Furthermore, all companies included in the index were analysed collectively, affording a comprehensive overview and assessment of the entire index. The findings of the study indicate that 2022 was a more challenging year for BIST SINAİ companies in terms of financial performance than 2021.