Obezite merkezine başvuran hastalarda vitamin b12 düzeyi ve insülin direncindeki değişimin vücut kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of change in vitamin b12 levels and insulin resistance on body compositions in patients admitting to obesity center
  1. Tez No: 873898
  2. Yazar: YASEMİN ÇAKICIOĞLU ERYILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKSOY, UZMAN BURCU AYKANAT YURTSEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
GİRİŞ: Obeziteli bireylerin yönetiminde vitamin B12, hem doğrudan hem de dolaylı etkisi ortaya konmaya başlanmıştır. İnsülin direnci, obezite tedavisini zorlaştırabilen ve sağaltımında kullanılan ilaçlarla vitamin B12'nin emilimini etkileyebilen bir durumdur. Bu çalışmada obeziteli bireylerde vitamin B12 düzeyi ve HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance)'deki değişimin vücut kompozisyon parametrelerindeki değişimle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOT: Bu tek merkezli, retrospektif kohort araştırma üçüncü basamak bir hastanenin obezite merkezinde Aralık 2023 – Ocak 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu merkezde takip edilmiş 18-65 yaş arası 116 obeziteli hastaların tıbbi kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum ve ek hastalıklarını içeren demografik bilgileri; takip süreleri; takip sürecinde hastaların reçeteli vitamin B12 ve metformin kullanımları; takip başlangıcı ve bitişinde ölçülmüş olan beden kütle indeksi (BKİ); vücut yağ oranı (VYO; %) ve vücut kas oranını (VKO; %) içeren vücut kompozisyon parametreleri; vitamin B12 ve HOMA-IR'yi içeren laboratuvar verileri kaydedilmiştir. Bariyatrik cerrahi geçirenler ile takip başlangıcında ve bitişinde belirlenen vücut kompozisyon parametreleri ve laboratuvar verilerine tam olarak ulaşılamayan hastalar çalışmadan hariç tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: In the management of individuals with obesity, the direct and indirect effects of vitamin B12 have begun to be elucidated. Insulin resistance, which can complicate the treatment of obesity, also affects the absorption of vitamin B12 when medications are used in the treatment process. This study aims to investigate the relationship between vitamin B12 levels and changes in HOMA-IR with changes in body composition parameters in individuals with obesity. MATERIAL AND METHODS: This single-center, retrospective cohort study was conducted at an obesity center in a tertiary care hospital between December 2023 and January 2024. Medical records of 116 obese patients, aged 18-65 years, who were followed at this center, were retrospectively reviewed. Demographic data, including age, gender, marital status, and comorbidities; duration of follow-up; use of prescribed vitamin B12 and metformin during the follow-up period; body composition parameters measured at the beginning and end of the follow-up period, including body mass index , body fat percentage, and body muscle percentage; and laboratory data including vitamin B12 and HOMA-IR were recorded. Patients who underwent bariatric surgery and those with incomplete body composition parameters and laboratory data at the beginning and end of the follow-up period were excluded from the study.