Sıçanlarda sistemik inflamasyon modelinde a vitamini ve balıkyağından zengin beslenmenin ovaryum dokusu üzerine etkisi
The effect of nutrition rich in vitamin a and fish oil on ovarian tissue in a model of systemic inflammation in rats
- Tez No: 873931
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ovaryumlarda farklı yolaklar üzerinden gelişen inflamatuar olgularda nutrisyonel desteklerin araştırıldığı çalışmalar bulunmakla birlikte literatürde A vitamini ve balık yağı kombinasyonuna rastlanmamıştır. Bu çalışmada lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenen inflamatuar hasar sonrasında A vitamini ve omega-3 kaynağı olan balık yağından zenginleştirilmiş beslenme şartlarının sıçan ovaryum dokusu üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada kullanılan Wistar albino dişi sıçanlar: (1) A Vitamini + LPS Grubu, (2) Omega 3 + LPS Grubu, (3) Kombine Yem + LPS Grubu, (4) LPS Grubu ve (5) Kontrol Grubu olarak beş gruba ayrıldı. Sıçanlara 7 gün 0,5 mg/kg/gün LPS intraperitoneal olarak uygulandı. Sonrasında 28 gün süre ile zenginleştirilmiş içerikli beslenmeler uygulandı. Deneklerden alınan ovaryum dokularının hematoksilen-eozin ile boyanmış parafin kesitlerinde histopatolojik ve morfometrik değerlendirmeler gerçekleştirildi. Kan örneklerinde ELISA ile serum TNF-α düzeyleri çalışıldı. Uygulanan LPS'nin sıçan ovaryumunda kronik inflamasyona neden olduğu histolojik ve biyokimyasal olarak gösterildi. Ayrıca folikül gelişimini olumsuz yönde etkilediği, atrezik ve kistik folikül oluşumuna neden olduğu görüldü. A vitamini ve omega-3'ten zengin kombine diyetin tekli kullanımlarına göre inflamasyonu baskılamada, atrezik ve kistik folikül gelişimini azaltmada daha etkili olduğu saptandı. Sonuç olarak; nutrisyonel A vitamini ile balık yağının kombinasyon formunda kullanımının ovaryumların inflamatuar olgularında destek tedavi seçeneği olarak kullanılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Although there are studies investigating nutritional supplements in inflammatory cases that develop through different pathways in the ovaries, a combination of vitamin A and fish oil has not been found in the literature. This study aimed to investigate the effects of nutritional conditions enriched with vitamin A and fish oil, a source of omega-3, on rat ovarian tissue after lipopolysaccharide (LPS)-induced inflammatory damage. Wistar albino female rats used in the study were divided into five groups: (1) Vitamin A + LPS Group, (2) Omega 3 + LPS Group, (3) Combined Feed + LPS Group, (4) LPS Group and (5) Control Group. 0.5 mg/kg/day LPS was administered intraperitoneally to rats for 7 days. Afterwards, enriched diets were administered for 28 days. Histopathological and morphometric evaluations were performed on paraffin sections stained with hematoxylin-eosin of ovarian tissues removed from the rats. Serum TNF-α levels were measured in blood samples by ELISA. It has been shown histologically and biochemically that LPS causes chronic inflammation in the rat ovary. It was also observed that it negatively affected follicle development and caused the formation of atretic and cystic follicles. It was determined that the combined diet rich in vitamin A and omega-3 was more effective in suppressing inflammation and reducing the development of atresia and cystic follicles than their single use. In conclusion; it was thought that the use of nutritional vitamin A and fish oil in combination form could be used as a supportive treatment option in inflammatory cases of the ovaries.