Türkiye ve Pakistan güncel sanat ortamında bir ifade aracı olarak 'Minyatür'
'Miniature' as a means of expression in the contemporary art environment of Türkiye and Pakistan
  1. Tez No: 873941
  2. Yazar: ESRA DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. FİLİZ ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İçinde bulunduğu çağa ve kültüre göre tanımı güncellenen canlı bir olgu olarak sanat, kendi alt başlıklarında açtığı kavramlarla sanat eserlerini veya pratiklerini kategorize etmeyi mümkün kılmıştır. Ancak günümüzde sanatı herhangi bir kimlikle anmak için gerekli olan belirleyici sınırların flûlaştığını söylemek doğru olacaktır. Muğlaklıktan beslenen bu postmodernist tavırla ortaya çıkan çoklu ve melez yapıda, alışılmışın dışında bir dil olarak minyatürün güncel sanattaki varlığı, hangi rolle olursa olsun (biçim, görsel hafıza, içerik…) yadsınamaz. Sanat; kendini çevreleyen unsurlarla sürekli iletişim halinde olduğundan, sanatçı da bu çevrenin sunduğu kavram, yöntem, konu ve materyallerle söylemini somutlaştırmaktadır. Özellikle 1960 sonrası gen yapısı değişen sanat; sanayileşmiş toplumdan ve tüketim kültüründen doğan alıntı estetiğinin yanı sıra (temellük, yeniden üretim) kurgulanmış bir gerçeklik de (simülasyon) barındırmaktadır. Bilindiği üzere sanatta evrensellik-yerellik konusu geçmişten beri tartışılıyor olmakla birlikte farklı nedenlerle de olsa batının, sanat piyasasındaki evrensel tahakkümü açıktır. Türkiye'deki nedenler daha ziyade kuramsal boşluğa işaret ederken; konu başlıklarından bir diğeri olan Pakistan'da, Hint alt kıtasında ticaretle başlayan İngiliz sömürgeciliği etkilerinden söz edilebilir. Bu tezde ise; Türkiye ve Pakistan güncel sanat ortamında söylemini minyatür sanatına ait argümanlar yoluyla aktarmayı tercih eden bazı sanatçıların sanat eserleri/pratikleri özelinde minyatürün güncel sanatta konumlanışına değinilmiştir. Bu kapsamda çalışmalarına yer verilen sanatçılar; Onur Hastürk, Murat Palta, Filiz Adıgüzel ve Halil Altındere'nin yanı sıra Shahzia Sikander, Imran Qureshi ve Nusra Latif Qureshi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Art, as a living phenomenon whose definition is updated according to the era and culture in which it exists, has made it possible to categorize works of art or practices with the concepts opened under its own subheadings. However, it would be correct to say that today, the defining boundaries required to commemorate art with any identity have become blurred. In this multiple and hybrid structure that emerged with the postmodernist attitude fed by ambiguity; the existence of miniature as an unconventional language in contemporary art is undeniable, regardless of its role (form, visual memory, content…). Since art is in constant communication with the elements that surround it, the artist concretizes his/her discourse with the concepts, methods, subjects and materials offered by this environment. Especially art whose gene structure changed after 1960; in addition to the aesthetics of quotation arising from industrialized society and consumer culture (appropriation, reproduction), it also contains a fictionalized reality (simulation). As it is known, the issue of universality-locality in art has been discussed since the past, but the universal domination of the West in the art market is obvious, albeit for different reasons. While the reasons in Turkey mostly point to a theoretical gap; in Pakistan -another of the topics- the effects of British colonialism, which started with trade in the Indian subcontinent, can be mentioned. In this thesis, the positioning of miniature in contemporary art has been mentioned specifically with the artworks/practices of some artists who prefer to convey his/her art discourse through the arguments of miniature in the contemporary art of Turkey and Pakistan. The artists whose works are included in this context are; Onur Hastürk, Murat Palta, Filiz Adıgüzel and Halil Altındere, Shahzia Sikander, Imran Qureshi and finally Nusra Latif Qureshi.