The impact of knowledge management on organizational performance in corporate sector: A cross-cultural case study for dairy industry (Pakistan & Turkey)
Süt endüstrisi kurumsal sektöründe bilgi yönetiminin organizasyonel performans üzerindeki etkisi (Pakistan ve Türkiye örneği)
  1. Tez No: 642160
  2. Yazar: MUHAMMAD SAAD AZHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı kurumsal sektörde bilgi yönetimi ile alakalı örgütsel performansı analiz etmektir. Çeşitlilik ve büyüyen rekabet sektörü ile kurum daha iyi sonuçlar için kurumlar içinde performansı zenginleştirme üzerine odaklanmaktadır ve güncel bilgi yönetimine bağlıdır. Bilgiyi yönetebilen işletmeler rekabet avantajına ve sürdürülebilir büyümeye sahip olmaktadırlar. Diğer bir ifadeyle, bu çalışmanın amacı Pakistan ve Türkiye'den süt endüstrisi kurumsal sektörü bağlamında bilgi yönetiminin örgütsel performans üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Bu nedenle, çalışmanın örneklemi olarak Türkiye'den A ve B Şirketleri ile Pakistan'dan C ve D şirketleri seçilmiştir. Bu teorik çalışma dört değişkene dayanmaktadır: bilgi dönüşümü, bilgi edinimi, bilgi uygulaması ve bilgi muhafazası bağımsız değişkenler olarak alınırken örgütsel performans bağımlı değişken olarak alınmaktadır. Bu deneysel çalışmada kantitatif (nicel) yöntemler kullanılmaktadır. Ancak, iyi-yapılandırılmış anket yeniden ayarlanmıştır ve aynı sorular Türkiye ve Pakistan'dan çalışanlara sorulmuştur. Aynı zamanda doğrulanmış sonuçlar elde etmek için Türkiye'den A ve B şirketleri ile Pakistan'dan C ve D şirketleri ile mülakatlar yapılmıştır. Bu hipotezlerin amacı örgütsel performans üzerinde etkisi olan bilgi paylaşımı, bilgi edinimi, veri depolama, veri muhafazası gibi farklı etkenler ile alakalı, Bilgi Yönetiminin örgütsel performans üzerindeki etkisini analiz etmektir. Kurumsal sektörde Bilgi Yönetiminin örgütsel performans üzerindeki etkisi bağlamında beş adet hipotez test edilmiştir. Süt endüstrisi için kültürlerarası vaka çalışması (Pakistan & Türkiye). Araştırmanın hipotezini doğrulamak için, aynı zamanda soruların sıklık derecesini, Betimleyici istatistikleri, regresyon ve korelasyon testini de inceledik. Bu araştırmada bilgi yönetiminin, bilgi dönüşümünün, bilgi ediniminin, bilgi uygulamasının ve bilgi muhafazasının örgütsel performans üzerinde anlamlı düzeyde olumlu etkileri olduğu sonucuna vardık. Bu çalışma Bilgi yönetiminin Örgütsel performans üzerindeki olumlu etkilerini ve bazı uygulamalarını değerlendirmektedir. Çok sayıda araştırmalar Bilgi Yönetiminin işletme gelişiminde temel motivasyon olduğunu varsaymaktadır. Bu nedenle, BY varlıkları ile uygulamaları birbirleri ile bağlantılı olduğu için, kurumun gelişimini sağlamak için Bilgi Yönetimi varlıklarına kaynak ayırmak önemli bir fikirdir. Gelecekte, süt endüstrisinde bilgi dönüşümü, bilgi edinimi, bilgi uygulaması ve bilgi muhafazası dışında bilgi yönetimi üzerindeki etkiyi tetikleyen başka etkenler de olup olmadığını görerek ve her bir ülkenin kültürünü göz önünde bulundurarak farklı etkileri karşılaştırmak üzere gelişmiş ülkelerden örneklemler alarak çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the organizational performance in corporate sector related to knowledge management. With the diversification and growing competitive sector, organization emphasizes enhance performance within the organization for better results and it depends on the upto date knowledge management. Knowledge management is an important issue in the business organization. The business firms, which is able to manage knowledge will secure competitive advantage and sustainable growth. In other words, the objective of this study is to analyze the impact of knowledge management on organizational performance with respect to corporate sectors as diary industries from Pakistan and Turkey. For this purpose, Companies A and B from Turkey and Companies C and D from Pakistan were selected as a sample of the study. The theoretical work is based on four variables such as knowledge conversion, knowledge acquisition, knowledge application and knowledge protection were taken as independent variables whereas organizational performance was taken as dependent variable. The experimental study is based on quantitative methods. However, the well-structure questionnaire is rearranged, and same question was asked from the employees in Turkey and Pakistan and also the interview was conducted with Companies A and B from Turkey and Companies C and D from Pakistan in order to get authentic results. The main purpose of these hypothesis is to analyses the impact of KM on performance of organization as different factors are involved which have direct impact on organizational performance such as knowledge sharing, knowledge acquiring, data storage, data protection etc. Five hypothesis was tested regarding the impact of KM on organizational performance in corporate sectors a cross cultural case study for dairy industry (Pakistan & Turkey). We also examined frequencies of the questions, Descriptive statistics, regression and correlation test in order to authenticate the hypothesis of this research. In this research we have concluded that knowledge management, knowledge conversion, knowledge acquisition, knowledge application and knowledge protection have positive significant effect on organizational performance. This study has assessed the positive effect of KM and a portion of its practices on Organization performance. Numerous investigations have presumed that KM is the principle motivation to business development. In this manner, it is a great idea to put resources into KM assets to achieve organization improvement, since KM assets and practices are connected legitimately and in a roundabout way to it when they are actualized successfully. Future research can be conducted by seeing either the impact of knowledge management has been affected by different factors on organization performance other than Knowledge conversion, Knowledge acquisition, Knowledge protection and Knowledge application in dairy industries and also by taking the sample of developed countries to check the different effect by considering the culture of each country.