Yoğun bakım hemşirelerinin etik duyarlılıkları ile bireyselleştirilmiş bakım algıları arasındaki ilişki
The relationship between ethical sensitivity and individualized care perception of intensive care nurse
- Tez No: 873951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÖZAKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerin etik duyarlılıkları ile bireyselleştirilmiş bakım algıları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, Sağlık Bakanlığı'na ve Üniversiteye bağlı iki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki erişkin yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) çalışan tüm yoğun bakım hemşireleri oluşturdu (N=370). Örneklemi ise; araştırmanın yapıldığı kurumların erişkin YBÜ'lerinde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan hemşireler oluşturdu (n=242). Verilerin toplanmasında Yapılandırılmış Bilgi Formu, Ahlaki Duyarlılık Ölçeği (ADÖ) ve Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası A–Hemşire Versiyonu (BBS-A-Hemşire) kullanıldı. ADÖ'den alınan puanın artması etik açıdan düşük duyarlılığı, BBS-A'dan alınan puanın artması hastaların bireyselliklerini destekleme algısının yüksek olduğunu ifade etmektedir. Verilerin analizi, bilgisayar ortamında istatistiksel program (IBM® SPSS® 29.0 sürümü) ile frekans, yüzde, ilişki, güvenilirlik ve düzenleyici değişken analizleri kullanılarak yapıldı. Yoğun bakım hemşirelerinin etik duyarlılıklarının orta düzeyde (93,53±18,78) ve bireyselleştirilmiş bakımı destekleme algılarının iyi düzeyde (3,89±0,72) olduğu belirlendi. Hemşirenin yaşının ve yoğun bakımda çalışma süresinin artması ile etik duyarlılığın arttığı görüldü. Aynı zamanda mesleği isteyerek seçme, postoperatif YBÜ'de çalışma, çalıştığı ortamdan memnun olma, etik eğitimi alma durumu etik duyarlılığı arttırmakta idi. Hemşirelerin yaşı, meslekte toplam çalışma süresi ve YBÜ'de çalışma süresi arttıkça karar vermede bireyselleştirmiş bakımı desteklemelerinin azaldığı belirlenirken, etik sorunla karşılaşan ve bireyselleştirilmiş bakım verdiğini düşünen hemşirelerin bireyselleştirmiş bakımı desteklemelerinin arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the relationship between the ethical sensitivities of intensive care nurses and their perceptions of individualized care. The population of the descriptive and correlation-seeking study consisted of all intensive care nurses working in adult intensive care units (ICUs) in two Training and Research Hospitals affiliated with the Ministry of Health and University (N = 370). The study group consisted of nurses working in the adult ICUs of the institutions where the research was conducted and who volunteered to participate in the research (n=242).“Structured Information Form”,“Moral Sensitivity Questionnaire”(MSQ) and“Individualized Care Scale A –Nurse Version”(ICS-Nurse) were used to collect data. An increase in the score obtained from MSQ indicates low ethical sensitivity, and an increase in the score obtained from ICS indicates a high perception of supporting patients' individuality. Data analysis was done using a computerized statistical program (IBM® SPSS® 29.0 version) and frequency, percentage, relationship, reliability and moderator variable analyses. It was determined that the ethical sensitivity of ICU nurses was at a medium level (93.53±18.78) and their perception of supporting individualized care was at a good level (3.89±0.72). It was observed that ethical sensitivity increased with the nurse's age and the length of time she worked in the ICU. At the same time, choosing the profession willingly, working in the postoperative ICU, being satisfied with the working environment, and receiving ethics training increased ethical sensitivity. It was determined that as nurses' age, total working time in the profession and time working in the ICU increased, their support for individualized care in decision-making decreased, while nurses who encountered ethical problems and thought they provided individualized care increased their support for individualized care.