Aristoteles'in eğitim anlayışı
Aristotle's understanding of education
- Tez No: 873950
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN UZUNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Antik Yunan'da klasik dönem aralığında yaşamını sürdürmüş olan Aristoteles, Doğu ve Batı medeniyetlerinin düşünce tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Aristoteles'in zekâsı, deneyimleri ve eleştirici bir karakterde olması klasik dönem Yunan felsefesini en ileri seviyeye ulaştırmıştır. Uzun yıllar boyunca eserleri, düşünceleri, teorileri üzerinde araştırmalar yapılan Aristoteles, günümüzde de söz konusu etkinliğini korumakta ve çeşitli araştırmalara konu olmaktadır. Aristoteles, metafizik, sistematik ahlak ilmi, mantık ile ilgili biçimsel incelemeler gibi daha birçok alanda kurucu bir filozof olmanın yanı sıra çeşitli bilim dallarında da önemli fikirler ileri sürmüş öncü bir konumda bulunmuştur. Dolayısıyla Aristoteles ile ilgili yapılan çalışmalar olabildiğince tasnif edilmiş, teorileri, eserleri yine sınıflandırılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Aristoteles birçok alanda öncü fikirlere sahip olduğu gibi Aristoteles'in eğitim anlayışı da oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Eğitim anlayışı yüzyıllardır insanların, toplumların, yöneticilerin ve filozofların üzerinde tartıştığı, mükemmele ulaşmayı hedeflediği bir husustur. Günümüz modern toplumlarında da eğitimin geliştirilmesi ile ilgili sürekli bir değişim söz konusudur. Aristoteles'te bu konuda önemli fikirler ileri sürmüş ve eğitim meselesine oldukça önem vermiştir. Aristoteles insanının erdemli olabilmesini mutluluğa ulaşabilmesini ancak eğitim ile mümkün olduğu görüşündedir. Dolayısıyla toplumların gelişimini, refaha ulaşmasını, mutlu olabilmesini eğitime bağlamıştır. Aristoteles, eğitimi rasyonel bir zemin üzerinde akla dayandırmaktadır. Aristoteles'in eğitim anlayışı detaylı incelendiğinde kişisel gelişime de yer verdiği görülmektedir. Aristoteles, dürüstlük, ahlak, dostluk gibi kavramlara değinerek hayatın içinden sosyal ilişkilerin nasıl olması gerektiğine yer vererek bireylerin gelişimine dolayısıyla kaliteli toplumsal ilişkilerin nasıl olması gerektiğinin de bir nevi tarifini vermektedir.
Özet (Çeviri)
Aristotle, who lived in Ancient Greece during the classical period, had a very important place in the intellectual history of Eastern and Western civilizations. Aristotle's intelligence, experience and critical character brought classical Greek philosophy to the most advanced level. Aristotle, whose works, thoughts and theories have been researched for many years, still maintains his influence today and is the subject of various researches. In addition to being a founding philosopher in many fields such as metaphysics, systematic ethics, formal studies of logic, Aristotle was also in a pioneering position by putting forward important ideas in various branches of science. Therefore, the studies on Aristotle have been classified as much as possible, and his theories and works have been tried to be classified and explained. Just as Aristotle had pioneering ideas in many fields, Aristotle's understanding of education also had a very important place. The concept of education is an issue that people, societies, administrators and philosophers have been discussing for centuries and aiming to achieve perfection. In today's modern societies, there is a constant change regarding the development of education. Aristotle also put forward important ideas on this subject and gave great importance to the issue of education. Aristotle is of the opinion that a person can be virtuous and achieve happiness only through education. Therefore, he linked the development, prosperity and happiness of societies to education. Aristotle bases education on reason on a rational basis. When Aristotle's understanding of education is examined in detail, it is seen that he also includes personal development. Aristotle touches on concepts such as honesty, morality and friendship and gives a kind of description of how social relations should be in life, thus giving a description of the development of individuals and how quality social relations should be.