Beslenme kanallarının odontojenik kistlerle ilişkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Investigation of the relationship of nutritional canals with odontogenic cysts using cone beam computed tomography
- Tez No: 873975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE YALÇIN YELER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Beslenme kanalları (BK); içerisinde arterleri, sinirleri ve lenf damarlarını barındıran; kemikte değişik genişliklerde radyolusent çizgiler olarak karşımıza çıkan yapılardır. BK'ların cerrahi işlem öncesi tespiti, operasyon sırasında ya da sonrasında oluşabilecek komplikasyonların ve kanama problemlerinin önlenmesi açısından önem arz etmektedir. BK'ların radyografik görüntüleri bazı sistemik hastalıklar ve inflamatuar durumlarla ilişkilendirilmiştir. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) raporlandırmalarında, kist periferlerinde sıklıkla rastladığımız BK,“Odontojenik kistler de bu yapıları stimüle ediyor olabilir mi?”gibi bir hipotezi aklımıza getirmiştir. Literatürde bildiğimiz kadarıyla bugüne kadar böyle bir ilişki araştırılmamıştır. Düz grafiler kullanılarak, beslenme kanallarının görünürlüğünü kemik kalitesi ile ilişkilendiren çalışmalar da yapılmış ve küçük trabeküler boşluklara sahip kemik yapısıyla daha sık ilişkilendirilmiştir.“Beslenme kanallarının varlığı bu odontojenik kistlerin periferindeki trabeküler yapıyı etkiliyor olabilir mi?”düşüncesi de ikinci hipotezimizi oluşturdu. Bu hipotezler doğrultusunda KIBT görüntüleri üzerinden yürütülen bu tez çalışmasının birinci amacı odontojenik kistler ile beslenme kanalları arasındaki ilişkiyi araştırmak; ikinci amacı ise beslenme kanalları ile odontojenik kist periferindeki kemik kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kliniğimize başvuran hastalardan odontojenik kist tanısı veya ön tanısı ile alınmış KIBT görüntülerinden, dahil edilme kriterlerini karşılayan 60 çene (maksilla veya mandibula) çalışmaya dahil edildi. Beslenme kanalları ile lezyon ilişkisini araştırmak amacıyla toplamda 120 lezyonlu ve lezyonsuz çene yarımı incelendi ve beslenme kanalı varlığı açısından var/yok olarak kategorize edildi. vi Daha sonra odontojenik kistlerin veya beslenme kanalı birlikteliğinin, periferdeki trabeküler kemik kalitesine olan etkisini değerlendirmek amacıyla, beslenme kanalı ve/veya lezyon periferlerinden ilgi alanları (ROI) seçilerek, ortalama Hounsfield Unit (HU) değerleri elde edildi. KIBT üzerinde yapılan HU ölçümlerinin, kemik kalitesindeki değişikliği güvenilir olarak ortaya koyması için de lezyon ve beslenme kanalı içermeyen karşıt çene simetrik alanlardan seçilen ROI'lerden elde edilen ortalama HU değerleri, her bireye özel sağlıklı kemik trabeküler yapısının referans değeri olarak kabul edildi ve lezyonlu çene yarımlarından elde edilen ortalama HU değerleriyle karşılaştırıldı. Sonrasında trabeküler yapı değişikliğinin derecesiyle ilgili genel bir fikir elde etmek için trabeküler yapılar kalitatif ve kantitatif olarak iki farklı sınıflamaya tabi tutuldu. Kantitatif değerlendirme için BT'ler üzerinden geliştirilen ve HU değerlerinin kullanıldığı modifiye Lekholm ve Zarb sınıflaması kullanıldı ve bu sınıflama KIBT üzerinde ilk defa değerlendirilmiş oldu. Görsel değerlendirmeyle de trabeküler yapılar“ortalamanın altında”,“ortalama”ve“ortalamanın üzerinde”olarak kalite yönünden sınıflandırıldı.“Modifiye Lekholm ve Zarb sınıflamasının hekimin yaptığı subjektif değerlendirmelerin yerine alternatif bir sınıflama olabilir mi?”sorusunun cevabına yönelik bu iki sınıflamanın korelasyonlarına bakıldı.
Özet (Çeviri)
Nutrient canals (NCs) are structures that house arteries, nerves, and lymphatic vessels, appearing as various widths of radiolucent lines in bone. Detection of NCs before surgical procedures is crucial to prevent complications and bleeding issues during or after surgery. Radiographic images of NCs have been associated with certain systemic diseases and inflammatory conditions. Observations in cone beam computed tomography (CBCT) reports frequently encountering NCs at the periphery of cysts have led to hypotheses such as“Could odontogenic cysts also stimulate these structures?”To our knowledge, such a relationship has not been investigated in the literature. Studies correlating the visibility of NCs on plain radiographs with bone quality have been conducted, often linking them with bone structures having small trabecular spaces. The idea that“The presence of nutrient canals may affect the trabecular structure at the periphery of odontogenic cysts?”formed our second hypothesis. Pursuing these hypotheses, this thesis aims to investigate the relationship between odontogenic cysts and nutrient canals and to examine the relationship between nutrient canals and bone quality at the periphery of odontogenic cysts using CBCT images. Sixty jaws (maxilla or mandible) meeting inclusion criteria were included from CBCT images diagnosed or suspected of odontogenic cysts among patients presenting at our clinic. To investigate the relationship between nutrient canals and lesions, a total of 120 hemi-jaws with and without lesions were examined, categorized as present/absent for the presence of nutrient canals. ix Subsequently, to evaluate the effect of odontogenic cysts or nutrient canal coexistence on trabecular bone quality at the periphery, Regions of Interest (ROI) were selected from nutrient canals and/or lesion peripheries to obtain average Hounsfield Unit (HU) values. HU measurements on CBCT were considered reliable if the mean HU values obtained from ROIs in symmetrical areas of jaws without lesions and nutrient canals were used as reference values for the trabecular bone structure of healthy individuals, and compared with the mean HU values obtained from hemi-jaws with lesions. Subsequently, to obtain a general idea about the degree of trabecular structural changes, trabecular structures were subjected to two different classifications: qualitative and quantitative. For quantitative assessment, a modified Lekholm and Zarb classification was used, developed based on CT scans and utilizing HU values, which was evaluated for the first time on CBCT. Trabecular structures were also classified qualitatively as 'below average,' 'average,' and 'above average' based on visual assessment. The correlation between these two classifications was examined to address the question of whether the modified Lekholm and Zarb classification could serve as an alternative to subjective evaluations performed by clinicians.