Yetişkin Bireylerde Duygusal İştah Durumu ve Yeme Davranışının Beden Algısı ve Uyku Kalitesi Üzerindeki Etkisinin İncelenmesi
Emotional appetite state and eating behavior examining its effect on body perception and sleep quality in adults
- Tez No: 873976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE SARİYE AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, yetişkin bireylerde duygusal iştah durumu ve yeme davranışının beden algısı ve uyku kalitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışma, Ankara'da yaşayan 20-64 yaş aralığında 245 kadın (%63,8) ve 139 erkek (%36,2) olmak üzere toplam 384 gönüllü katılımcı ile yürütülmüştür. Bireylerin verileri Duygusal İştah Ölçeği, Hollanda Yeme Davranışı Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi kullanılarak hazırlanan anket formu aracılığıyla yüz yüze toplanmıştır. Katılımcıların antropometrik ölçümleri kendi beyanları esas alınarak kaydedilmiştir. Beden kütle indeksi verileri araştırmacı tarafından hesaplanmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerden ve fark testlerinden yararlanılmıştır. Duygusal İştah Ölçeği'ne göre kadın bireylerin toplam (87,92±25,19) ve olumsuz (46,79±19,88) duygusal iştah puanları erkek bireylerin toplam (95,68±31,69) ve olumsuz (53,30±22,34) duygusal iştah puanlarından anlamlı şekilde daha düşük olarak saptanmıştır (p0,05). Dengeli ve yeterli beslenme, ideal vücut ağırlığını koruma, duygu durumlarına doğru yanıtlar geliştirme ve beden görünümü yerine beden işlevselliğine odaklanma sonucunda duygu durumları ve beden algısıyla yeme davranışı arasında sağlıklı bir ilişki kurulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of emotional appetite state and eating behavior on body perception and sleep quality in adult individuals. The research was conducted with a total of 384 voluntary participants, including 245 women (63,8%) and 139 men (36,2%) aged 20-64 living in Ankara. The data of individuals were collected face-to-face through a questionnaire form prepared using the Emotional Appetite Scale, Dutch Eating Behavior Questionnaire, Body Image Scale, and Pittsburgh Sleep Quality Index. Anthropometric measurements of the participants were recorded based on their statements. Body mass index data were calculated by the researcher. Descriptive statistical methods and difference tests were utilized in data evaluation. According to the Emotional Appetite Questionnaire, female individuals' total (87,92±25,19) and negative (46,79±19,88) emotional appetite scores exhibited significantly lower than male individuals' total (95,68±31,69) and negative (53,30±22,34) scores (p0,05). A healthy relationship can be established between emotional states and body perception with eating behavior by eating a balanced and adequate diet, maintaining ideal body weight, developing correct responses to emotional situations, and focusing on body functionality rather than body appearance.