ﻋﻤﻠﻴﺔﺍﻹﻓﺘﺎءﻭﺃﺻﻮلهﺎﺑينﺍﻟﻨﻈﺮﻳﺔﻭﺍﻟﺘﻄﺒﻴﻖ-ﺍلمﺠﻠﺲﺍﻷﻭﺭﻭبيﻟﻺﻓﺘﺎءﻭﺍﻟﺒﺤﻮﺙنمﻮﺫﺟﺎ-
İfta süreci ve prensipleri: Teori ile pratiği birleştirme - Avrupa Fetva ve Araştırma Konseyi üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 874096
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA HACER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu yüksek lisans tezi, İslam hukukunda“ifta”kavramını, Avrupa'daki Müslümanlar arasındaki algısını ve Avrupa Fetva ve Araştırma Konseyi aracılığıyla pratik uygulamalarını incelemektedir. Tezin ilk bölümü,“ifta”terimini dilsel ve İslam hukuku çerçevesinde tanımlayarak kapsamlı bir genel bakış sunar. Fıkıh, iftayı müstakil bir disiplinde inceler, temel prensiplerini, uygulama süreçlerini ve yayımlanması için gereken şartlar şartlar üzerinde durur. İkinci bölüm, özellikle Almanya'ya odaklanarak, Avrupa'daki Müslümanlar için iftanın önemi, rolü ve ilgisine dair bir anket aracılığıyla görüşleri ele alır. Anket, Avrupa'daki Müslümanların ifta ile olan bağlantılarının önemini ve iftaya olan ihtiyacın algılanıp algılanmadığını değerlendirir. Bulgular, ifta ve fetvanın Avrupa'daki Müslümanlar için önemli bir yer tuttuğunu göstermektedir. Tezin son bölümü, Avrupa'da tek bilinen ifta kurumu olan Avrupa Fetva ve Araştırma Konseyi'ni inceler. Kurumun benzersiz metodolojisi, özellikle azınlıkların fıkhı (Fiqh al-Aqalliyat) prensibini detaylandırır ve konsey tarafından yayımlanmış iki tanınmış fetvayı eleştirel bir şekilde inceler. Bu analiz, Avrupa'daki fetvalar için azınlık fıkhı yaklaşımının önemini vurgular ve Avrupa'daki fetva kurumlarının yeterince tanınmadığını ortaya koyar, bu kurumlar hakkında farkındalık ve eğitim ihtiyacını vurgular. Teorik bilgilerle pratik uygulamalar arasında köprü kurarak, bu tez Avrupa'daki Müslümanlar arasında iftanın rolü ve algısına dair içgörüler sağlar ve Avrupa'daki önemli bir ifta kurumunun işleyişsel nüanslarını ortaya koyar. Çalışma, ita ve fetvanın Avrupa'daki Müslümanlar için önemini gösterir ve Avrupa'daki fetva kurumları hakkında daha iyi bir anlayış ve bilgi dağıtımının gerekliliğini vurgular.
Özet (Çeviri)
This master's thesis explores the concept of ifta in Islamic law, its perception among Muslims in Europe, and its practical application through the European Council for Fatwa and Research. The first part of the thesis provides a comprehensive overview of ifta, defining the term linguistically and within the framework of Islamic jurisprudence. It distinguishes ifta from other areas of Islamic sciences, elucidating its foundational principles, application processes, and the conditions required for its issuance. The second part captures opinions on the significance, role, and relevance of ifta for muslims in Europe through a non-representative survey, with a particular focus on Germany. The survey investigates the extent of engagement with ifta among European muslims, assessing whether having a connection to Islamic law is important to them and if there is a perceived need for Ifta. The findings indicate that ifta and Fatwa hold significant importance for muslims in Europe. The final part of the thesis examines the European Council for Fatwa and Research, which is recognized as the leading and effective authority on ifta' in Europe. The Council's activities encompass all European countries without being restricted to any specific nation. It details the institution's unique methodology, particularly the principle of Fiqh al-Aqalliyat (jurisprudence of minorities), and critically examines two well-known fatwas issued by the council. This analysis highlights the importance of the fiqh of minority approach for fatwas in Europe and reveals that fatwa institutions in Europe are not well known, emphasizing the need for increased awareness and education. By bridging theoretical knowledge and practical application, this thesis provides insights into the role and perception of ifta among European muslims while highlighting the operational nuances of a significant ifta institution in Europe. The study shows that ifta and fatwa are important for muslims in Europe and underscores the necessity for better understanding and dissemination of information about fatwa institutions in Europe.