Kolposkopik biyopsi sonucunda CIN1, CIN2, CIN3 veya invaziv kanser saptanan olgularda anal sıvı bazlı sitoloji sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of anal liquid based cytology results in cases detected with CIN1, CIN2, CIN3or invasive cancer as a result of colposcopic biopsy
- Tez No: 874097
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Anal kanserlerin çoğu HPV ile kalıcı enfeksiyonlar tarafından indüklenir. İnsidansı yüksek gelirli ülkelerde artmaktadır ve kadınlarda erkeklere göre daha yüksek oranda görülmektedir. HPV'nin neden olduğu servikal, vajinal veya vulvar kanser öyküsü olan kadınlar anal kanser için de artmış risk grubundadır. Biz bu çalışmamızda HPV ilişkili servikal patolojisi olan kadınların anal kanser geliştirme açısından daha yüksek riskli olması nedeniyle taranması gerekliliğini araştırıyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.03.2021-01.03.2023 yılları arasında kolposkopi sonucunda CIN veya serviks kanseri tanısı almış 18 yaş üstü kadınlar dahil edildi. Tıbbi geçmişle ilgili sorular sigara kullanımı, obstetrik geçmiş, kronik hastalıklar ve genital kondilom öyküsüne odaklandı. Cinsel davranış bölümünde ise cinsel partner sayısı, anal ilişkiye girme ve bariyer yöntemlerinin kullanımı araştırıldı. Seroloji sonuçları ile HPV testi sonuçları hasta görüşmeleri ve tıbbi kayıtların incelenmesi ile edinildi. Katılımcılardan anal sitoloji testi alındı. Sitolojik sonuçlar en son 2014 Bethesda Sistem sınıflandırmasına göre raporlandı. Sürekli verilere ilişkin tanımlayıcı istatistiklerde Ortalama Standart Sapma, Ortanca, Minimum, Maksimum değerleri, kesikli verilerde ise sayı ve yüzde değerleri verildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun incelenmesinde Kolmogorov Smirnov testinden yararlanıldı. Nominal değişkenlerin grup karşılaştırmalarında (çapraz tablolarda) Ki-Kare ve Fisher's Exact test kullanıldı. Değerlendirmelerde IBM SPSS for Windows 20.0 (SPSS Inc.
Özet (Çeviri)
Aim: Persistent HPV infections cause the majority of anal cancers. The incidence is increasing in high-income countries and is higher in women than in men. Women with a history of HPV-associated cervical, vaginal, or vulvar cancer are at increased risk for anal cancer. In this study, we investigate the necessity of screening women with HPV-associated cervical pathology because they are at higher risk for developing anal cancer. Materials and Methods: Women over the age of 18 who were diagnosed with CIN or cervical cancer after colposcopy at Bağcılar Training and Research Hospital between 01.03.2021-01.03.2023 were included in the study. Questions on medical history focused on smoking, obstetric history, chronic diseases, and the history of genital condyloma. In the sexual behavior section, the number of sexual partners, anal intercourse, and use of barrier methods were investigated. Serology results and HPV test results were obtained through patient interviews and a review of medical records. Anal cytology tests were obtained from the participants. Cytologic results were reported according to the latest 2014 Bethesda System classification. Mean standard deviation, median, minimum and maximum values were given in descriptive statistics for continuous data, and number and percentage values were given in discrete data. Chi-Square and Fisher's exact test were used for group comparisons of nominal variables (cross tables).