6-9 yaş öğrenciler için hazırlanan dil öğretimi kitaplarının karşılaştırılması: İspanyolca, Türkçe, İtalyanca ve Almanca
Comparison of language teaching books prepared for 6-9 year old students: Spanish, Turkish, Italian and German
  1. Tez No: 874095
  2. Yazar: EMEL YILMAZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılarak“Çocuklar için Türkçe 1 ”,“Bruno und Ich 1”,“Ambaraba 1”ve“Lola y Leo 1”ders kitaplarındaki biçimsel, içerik, temel dil yeterlilikleri, kelime hazinesi ile kelime kazandırma yöntem ve teknikleri açısından benzerlik ve farklılıklarını tespit etmeye çalışmaktır. Araştırmada kullanılan çalışma kaynaklarının seçiminde ölçüt örneklem kullanılmıştır. Dil öğretim ders kitaplarının iki dilli ortamlardaki 6-9 yaş aralığındaki yabancı öğrenciler için hazırlanmış olması, güncel olması ve temel düzey olması ölçütleri dikkate alınmıştır. Bu doğrultuda,“Çocuklar için Türkçe 1 ”,“Bruno und Ich 1”,“Ambaraba 1 ”,“Lola y Leo 1 ders kitapları biçimsel, içerik, temel dil yeterlilikleri, kelime hazinesi ile kelime kazandırma yöntem ve teknikleri açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Doküman analizi ile elde edilen veriler sonucunda ”Çocuklar için Türkçe 1“, ”Bruno und Ich 1“, ”Ambaraba 1“ ve ”Lola y Leo 1 adlı ders kitaplarında biçimsel özellikler açısından 6-9 yaş yabancı öğrenciler için uygun özellikler taşıdığı, içerik açısından değerlendirildiğinde ise farklı özelliklerin ön palana çıktığı (farklı yönerge sayıları, farklı cümle uzunlukları vd. , konu ve temalar açısından incelendiğinde ortak konu ve temaların yanı sıra farklı teLa ve konuların da yer aldığı, kitaplardaki görsel kullanım açısından benzerlik ve farklılıkların yer aldığı, her bir kitapta kullanılan kelime kazandırma yöntem ve tekniklerinin genel olarak benzerlik taşıdığı tespit edilmiştir.“Çocuklar için Türkçe 1 ”,“Bruno und Ich 1”,“Ambaraba 1 ”ve“Lola y Leo 1 ders kitaplarında konuşma ve dinleme becerileri ön plandayken ”Çocuklar için Türkçe 1“, ”Bruno und Ich 1“ ders kitaplarında yazma becerisine ait etkinliklere rastlanmadığı belirtilmiştir. ”Ambaraba 1“ ve ”Lola y Leo 1" ders kitaplarında ise yazma etkinliklerinin dinleme ve konuşma etkinliklerine göre daha az önem verildiği, çalışmada incelenen dört kaynakta da okuma becerisini geliştirmeyi hedefleyen etkinliklerin daha çok görsel okuma üzerine hazırlandığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the similarities and differences in terms of form, content, basic language competencies, vocabulary and vocabulary acquisition methods and techniques in“Çocuklar İçin Türkçe 1”,“Bruno und Ich 1”,“Ambaraba 1”and“Lola y Leo 1”textbooks by using document analysis, one of the qualitative research methods. Criterion sampling was used in the selection of the study sources used in the research. The criteria of language teaching textbooks being prepared for foreign students between the ages of 6-9 in bilingual environments, being up-to-date and being basic level were taken into consideration. Accordingly,“Çocuklar İçin Türkçe 1”,“Bruno und Ich 1”,“Ambaraba 1”,“Lola y Leo 1”textbooks were analyzed comparatively in terms of form, content, basic language competencies, vocabulary and vocabulary acquisition methods and techniques. As a result of the data obtained through document analysis, the textbooks titled“Çocuklar İçin Türkçe 1”,“Bruno und Ich 1”,“Ambaraba 1”and“Lola y Leo 1”have features suitable for foreign students aged 6-9 in terms of formal features, when evaluated in terms of content, different features come to the forefront (different number of instructions, different sentence lengths, etc.), when analyzed in terms of topics and themes, there are common topics and themes as well as different themes and topics, there are similarities and differences in terms of visual use in the textbooks, the vocabulary acquisition methods and techniques used in each book. When analyzed in terms of topics and themes, it was determined that there are common topics and themes as well as different themes and topics, there are similarities and differences in terms of visual use in the books, and the vocabulary acquisition methods and techniques used in each book are generally similar. While speaking and listening skills were at the forefront in“Çocuklar İçin Türkçe 1”,“Bruno und Ich 1”,“Ambaraba 1”and“Lola y Leo 1”textbooks, it was stated that there were no activities related to writing skills in“Çocuklar İçin Türkçe 1”and“Bruno und Ich 1”textbooks. In“Ambaraba 1”and“Lola y Leo 1”textbooks, it was stated that writing activities were given less importance than listening and speaking activities, and in all four resources examined in the study, activities aiming to develop reading skills were mostly prepared on visual reading.